Elektronizácia administratívnych procesov predstavuje obrovský prínos ako pre podniky, tak aj ich klientov či zákazníkov. Samozrejme, platí to aj pre kľúčové úrady, s ktorými chtiac či nechtiac prichádzame do kontaktu na pravidelnej báze. Dobrou správou je, že ďalšia z týchto inštitúcií sa rozhodla prostredníctvom elektronizácie výrazne uľahčiť svoje procesy, čo zaručene poteší mnoho Slovákov.
Touto inštitúciou je Sociálna poisťovňa, ktorá predstavila priaznivé zmeny v správe elektronického účtu poistenca. Presnejšie sa týkajú elektronickej práceneschopnosti (e-PN), čo potvrdil priamo hovorca poisťovne Martin Kontúr v relácii Aktuálne :24, píše Spravodajský portál RTVS.
Poistenec po novom bude mať možnosť upraviť adresu, na ktorej sa plánuje v rámci doby práceneschopnosti (PN) zdržiavať. Doteraz platilo, že klienti museli pre tento účel kontaktovať príslušnú pobočku, ktorá im vyplácala tzv. PN-ku.
Úrad informujete z pohodlia domova
Kontúr vysvetlil, že pokiaľ má poistenec aktivovaný prístup do svojho elektronického účtu, úpravu adresy môže vykonať priamo z pohodlia svojho domova, teda bez potreby prostredníka v podobe pobočky. Stačí, keď sa prihlási do svojho konta a do príslušných okien zadá potrebné údaje. Odtiaľ si ich už úrad prevezme a zaeviduje. Hovorca ďalej poznamenal, že klient môže v sekcii poznámok doplniť aj ďalšie dôležité podrobnosti, ako napríklad meno na zvončeku alebo číslo konkrétneho bytu.
Ide o dôležitú a náramne prínosnú zmenu. Sociálna poisťovňa totiž musí vedieť, kde sa klient počas obdobia PN nachádza, aby ho mohla prípadne skontrolovať. Samozrejme, tieto kontroly bývajú náhodné, pričom niekedy sa pracovníci poisťovne nemusia dostaviť vôbec. Pokúšať šťastie sa však v tomto prípade naozaj neoplatí. Ak vás totiž prichytia, že sa nenachádzate na zadanej adrese (mimo vychádzok, ak nejaké máte), hrozia vám vážne postihy.
Nepodceňujte konkrétnosť
Mnohí Slováci toto podceňujú. Je potrebné, aby poisťovni VŽDY poskytovali aktuálne, teda presné a správne údaje. Ak sa napríklad liečite u známych v Trnave, no poisťovni ste ako adresu pobytu zadali bratislavskú Petržalku, v podstate porušujete pravidlá, čím sa vystavujete trestu. A nie, nezachráni vás ani to, že ste skutočne dodržiavali stanovený liečebný postup.
Stojí za zmienku, že pokiaľ sa v čase kontroly nenachádzate na vyplnenej adrese, nemusíte okamžite prísť o nemocenskú dávku. Zvyčajne kontrolóri po sebe zanechajú lístok s výzvou na dostavenie sa na daný úrad, kde je požadované vysvetlenie. No ak vysvetlenie neobstojí, poisťovňa určí nesplnenie jednej z kľúčových podmienok pre výplatu nemocenskej dávky. A to už je problém.
Kontúr taktiež upozorňuje, aby Slováci pri vypĺňaní adresy pobytu nezadávali dovolenkové destinácie či pobyty v zahraničí. Liečba mimo Slovenska musí byť odobrená ošetrujúcim lekárom. Sociálna poisťovňa vraj takéto prípady eviduje. Napríklad jedna PN-ka je nahlásená v Thajsku.
Príspevok pre bývalých policajtov
Poisťovňa napokon zaviedla ešte jednu novinku, a to príspevok pre bývalých obecných policajtov. Ten môžu dotknuté osoby poberať v prípade, že splnia sériu podmienok:
- Už nemôžu byť členmi alebo príslušníkmi obecného policajného zboru;
- V policajnom zbore museli odslúžiť najmenej 25 rokov;
- Ešte nedosiahli dôchodkový vek;
- Majú najmenej 56 rokov;
- Nemôžu byť poberateľmi predčasného zdravotného dôchodku.