Nakupovanie potravín v obchodoch je bežnou aktivitou asi všetkých bežných ľudí. Nie každý však navštevuje tieto predajne s úmyslom zaplatiť. Pomerne často musia ochrankári naháňať zlodejov, ktorí sa rozhodli, že bude jednoduchšie a ekonomicky výhodnejšie, keď tú či onú drobnosť jednoducho ukradnú. Imúnne voči nim nie je ani Tesco, čo je obchod, ktorý asi netreba veľmi predstavovať.
Ten pritom nespomíname len-tak náhodou. Ako totiž informuje server Mediálne.sk, vedenie obchodu sa rozhodlo implementovať do svojich predajní dodatočný systém ochrany, ktorý má eliminovať práve výskyt krádeží. A funguje naozaj zaujímavo.
Ochrankári sú stále len ľudia, ktorí majú dve oči, dve ruky a dve nohy. Občas sa teda môže stať, že zlodeja prehliadnu, čím vznikajú početné komplikácie. Bežne by to človek riešil tým, že jednoducho do predajní nasadí viac ochrankárov. Tesco sa ale rozhodlo vydať inou cestou, konkrétne cestou moderných technológií.
TESCO volí radikálne riešenie
Obchod začal do predajní inštalovať akési robotické strážne veže, ktoré dokážu dôkladne skúmať terén, ako aj osoby, ktoré sa v ňom pohybujú. Nesú označenie PID360, pričom nejde len o obyčajné kamery. Tieto veže disponujú aj svetelnou signalizáciou či hlasovými nahrávkami.
Práve hlas má byť jedným z hlavných prínosov týchto strážnych veží. Keď totiž odhalia podozrivú aktivitu, resp. krádež, na previnilú osobu začnú kričať, a to hlasom so silným severoírskym prízvukom. Na prvý pohľad to možno znie úsmevne, no v skutočnosti ide o celkom efektívny zastrašovací prostriedok.
Samozrejme, kričanie nie je jediným bezpečnostným opatrením, ktorým sa veže usilujú o eliminovanie krádeží. Súbežne s krikom vstavaná kamera zachytí fotografiu páchateľa, ktorú v sekunde odošle do riadiaceho centra danej predajne. Tu následne prebieha rozhodovací proces o tom, ako sa s potenciálnym zlodejom naloží.
Treba však zmieniť, že nateraz ide len o experiment. TESCO robotické veže nasadilo len do hŕstky predajní na domácom trhu, čiže v Británii. Konkrétne ide o menšie predajne napríklad v Manchestri či Bristole, kde sa krádeže vyskytujú častejšie.
Celkovo má proces odhalenia a identifikácie páchateľa trvať len 47 sekúnd. Tento časový údaj zahŕňa všetky uvedené kroky, teda kričanie, vytvorenie obrazového záznamu a odoslanie údajov do riadiaceho centra. A aby toho nebolo málo, súčasťou veží je aj siréna, ktorej hlasitosť dosahuje až 114 decibelov, čo je približne hlasitosť živého rockového koncertu.
Prečo práve severoírsky prízvuk?
Mnohí sa iste pýtate, prečo si Tesco zvolilo na odstrašovanie zlodejov práve severoírsky prízvuk. Dôvod je celkom prostý. Tento prízvuk je rázny a vie pôsobiť zlovestne, čo v príspevku na internom blogu skonštatoval jeden zo zamestnancov obchodu. Všeobecne je považovaný za jeden z najagresívnejších prízvukov anglického jazyka. Pre lepšiu predstavu, prízvuk robotických veží náramne pripomína hlas inšpektora Campbella z obľúbeného seriálu Peaky Blinders, ktorého stvárnil Sam Neill.
Ak sa počas experimentálnej fázy robotické veže preukážu ako účinné a prínosné, pravdepodobne budú časom zavedené aj v ďalších predajniach. Či sa však niekedy dopracujú aj do predajní za hranicami Británie, zatiaľ nevieme.
Dnes rarita, v budúcnosti bežná prax
Vieme však to, že takéto bezpečnostné opatrenie nie je zrovna lacné. Tesco si pokročilý bezpečnostný systém prenajíma, a to za asi 100-tisíc libier (120-tisíc eur) mesačne za kus.
Stojí pritom za zmienku, že čestná verejnosť toto opatrenie oceňuje a chváli. V nejednom smere si vyslúžilo značnú pozornosť aj od médií. Nemožno teda vylúčiť, že časom robotické strážne veže nájdeme aj v predajniach iných populárnych reťazcov.