Už dávno neplatí, že kvalitný smartfón musí byť drahý. Na trhu je kopa modelov, ktoré stoja zlomok toho, čo vlajkové lode, no v mnohých smeroch im, dá sa povedať, šliapu na päty. Do tejto kategórie v nemalej miere spadá aj séria cenovo dostupnejších modelov Pixel z dielne Google. Táto firma pre pár mesiacmi uviedla na trh vlajkovú sériu Pixel 9. Podľa nastaveného precedensu by tak mala nasledovať cenovo dostupnejšia verzia, a to v podobe Pixel 9a.
Tá rozhodne bude mať čo ponúknuť. A zdá sa, že to ponúkne skôr, než sa pôvodne očakávalo, píše server Gizmochina. Poniektoré špekulácie tvrdia, že počas nadchádzajúceho podujatia Google I/O, ktoré sa bude konať v máji 2025, firma úplne vynechá predstavenie nového hardvéru.
Pritom práve na tejto konferencii zvyčajne vychádzajú cenovo dostupnejšie modely Pixel. Budúci rok má byť iný. Pixel 9a vraj debutuje o dva mesiace skôr, čiže už v priebehu marca.
Veľmi slušná stredná trieda
Parametrami bude spadať do vyššej strednej triedy. Rátať máme so 6,3-palcovým Actua displejom s podporou pre obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz. Bude adaptívna, avšak nie vďaka LTPO vrstve. Prepínať sa bude len zo 120 Hz na 60 Hz a naopak. Pixel 9a tak bude o čosi väčší ako súčasný model, konkrétne o 0,2 palca.
Pod kapotou údajne zaujme svoje miesto najnovšia generácia čipu Tensor z vlastnej produkcie Google, teda Tensor G4. Ide o ten istý procesor, ktorý poháňa vlajkové modely Pixel 9. Spolupracovať má s 8 GB operačnej pamäte a 128 GB až 256 GB úložiska. Parametre interiéru by mala kompletizovať batéria s kapacitou 5 000 mAh a podporou pre drôtové nabíjanie výkonom 18 wattov. K dispozícii by potom mala byť aj podpora pre bezdrôtové nabíjanie výkonom 7,5 wattu.
AI od Google aj v nižšom segmente
Procesor nepochybne bude najsilnejšou stránkou tohto zariadenia, teda ak sú špekulácie ohľadne technických parametrov pravdivé. Tensor G4 totiž bude prvým čipom, ktorý poženie model umelej inteligencie (AI) Gemini Nano Multimodality. Google taktiež ozrejmil, že čip bol navrhnutý v spolupráci s divíziou DeepMind, čo znamená, že je optimalizovaný na spustenie aj tých najpokročilejších AI modelov, ktorými gigant disponuje.
Láka potom aj celkom slušným čistým výkonom a šetrným prístupom k batérii. Osobne používam Pixel 9 a kapacity procesora si nemôžem vynachváliť. Hoci to nie je najrýchlejší čip na svete, to, pre čo bol navrhnutý, robí vynikajúco.
Dostanú foťáky downgrade?
Pokiaľ ide o fotografiu, Pixel 9a údajne dostane do vienka hlavný snímač obrazu s rozlíšením 48 Mpx a ultraširokouhlý objektív s rozlíšením 13 Mpx. Selfie snímač vo výreze na prednej strane vraj taktiež ponúkne rozlíšenie 13 Mpx.
Zaujímavosťou je, že hlavný objektív súčasného Pixel 8a má rozlíšenie 64 Mpx. Pixel 9a by tak v tomto ohľade predstavoval mierny downgrade. Nezabúdajte však, že rozlíšenie nie je jediným faktorom vplývajúcim na kvalitu výsledného záberu. Dôležité je aj nastavenie objektívu, clona a softvérová optimalizácia.
Google dlhodobo používal hlavné objektívy s rozlíšením 12 Mpx, ktoré po kvalitatívnej stránke prekonávali často aj telefóny so 48-Mpx, 64-Mpx či dokonca 108-Mpx hlavnými fotoaparátmi. Rozlíšenie je dôležité, no nie je to všetko.
Čo sa týka ceny, tá vraj ostane nezmenená. Pixel 9a by sa tak mohol na našom trhu predávať za 559 eur.