Asi každá vplyvná technologická firma pravidelne poukazuje na svoje odhodlanie čo najviac využívať obnoviteľné zdroje energie (OZE). Viaceré z nich sa pritom nezdráhajú ani tak odvážnych pojmov, ako je uhlíková neutralita. Do tejto skupiny spadá aj Google, ktorý má v rámci využívania OZE vysoké ambície.
Ako však hovorí nová správa od Nikkei, tieto ambície sú zrejme vysoké až príliš. Do hry totiž vstúpila umelá inteligencia (AI), ktorá je spätá s extrémnou energetickou spotrebou.
Sundar Pichai, generálny riaditeľ Google, v rozhovore pre Nikkei uviedol, že skúma spôsoby, akými by mohol začleniť do energetického mixu spoločnosti elektrinu z jadrových elektrární. Poukázal pritom na zvýšenú spotrebu v dôsledku rozširovania dátových centier poháňajúcich pokročilé projekty v oblasti AI.
Gigant aktívne investuje do dátových centier, aby mohol významne inovovať kapacity svojich systémov AI. Alphabet, jeho materská spoločnosť, už medzi aprílom a júnom zvýšila svoje kapitálové výdavky v tejto oblasti približne o 90 percent, presnejšie na 13,1-miliardy amerických dolárov (11,95-miliardy eur). Konkrétne ide o medziročné porovnanie.
Pichai uviedol, že Google má po prvýkrát vo svojej histórii túto jednu základnú technológiu, ktorá zasahuje do všetkých aspektov každodenného života ľudí. Vidí v nej príležitosť, ktorá môže nielen spoločnosti priniesť ohromný prospech.
Šetrná energia, alebo pokrok?
Gigant však nie je v jednoduchej pozícii. Musí myslieť nielen na to, aby svoju AI inovoval čo najrýchlejším tempom, ideálne rýchlejšie ako konkurencia, ale aj aby tento pokrok neprichádzal na úkor dávnejšie vytýčených cieľov týkajúcich sa využívania OZE.
Do roku 2030 má v úmysle dosiahnuť nulové, resp. čisté emisie vo všetkých svojich prevádzkach a hodnotovom reťazci. V roku 2023 však boli jeho emisie vyššie až o 48 percent, a to v porovnaní s údajmi vykázanými v roku 2019. Pod zvýšené emisie sa podpísal najmä rozmach umelej inteligencie, keďže tá, ako bolo spomenuté, vyžaduje gigantické množstvo energie.
Google tak musí nájsť spôsob, ako udržiavať stabilný technologický pokrok a súbežne znižovať svoju závislosť od „špinavých“ zdrojov energie. Pichai nespresnil, kedy a v akom množstve by Google mohol začať odoberať jadrovú energiu. Zdôraznil však, že dôjde aj k zvýšeniu investícií do využívania OZE, presnejšie solárnej a vodnej energie.
Spoločnosť by týmto krokom nasledovala konkurenčný Amazon, ktorý rozhodol o čerpaní jadrovej elektriny ešte v marci. Potom tu je Microsoft, ktorý taktiež nedávno oznámil, že bude odoberať elektrinu z elektrárne Three Mile Island v americkej Pensylvánii. Ide o tú istú elektráreň, ktorá sa v roku 1979 preslávila nepríjemnou haváriou.