Počas pandémie COVID-19 museli mnohí občania Slovenska po návrate zo zahraničia absolvovať povinnú štátnu karanténu v určených zariadeniach, informovali Aktuality. Toto opatrenie nariadil Ústredný krízový štáb v snahe zabrániť šíreniu vírusu. Ministerstvo vnútra následne vyčíslilo náklady na viac ako 1,5 milióna eur a začalo ich vymáhať od ľudí, ktorí v týchto zariadeniach strávili časť pandémie.
Mnohí z týchto občanov sa ocitli v karanténe nedobrovoľne, bez možnosti rozhodnúť sa inak. Niektorí z nich sa sťažovali na nevyhovujúce podmienky, ako napríklad chlad alebo nedostatočnú hygienu v zariadeniach. Napriek tomu ministerstvo vnútra vystavilo faktúry za poskytnuté služby, pričom väčšina ľudí už tieto náklady uhradila.
Takmer 90 % ľudí faktúry uhradilo
Podľa údajov ministerstva sa podarilo získať 88,46 % z celkovej sumy. K 11. júlu 2024 zostalo neuhradených ešte 1 996 faktúr v hodnote 201 840,24 eura, čo predstavuje 11,54 % z celkového počtu. Ministerstvo pokračuje vo vymáhaní týchto pohľadávok, pričom argumentuje zákonnosťou svojho postupu.
Verejný ochranca práv však vidí situáciu inak. Tvrdí, že vymáhanie nákladov za povinnú štátnu karanténu je nezákonné. Poukazuje na to, že ministerstvo vnútra nebolo oprávnené vystavovať tieto faktúry a že celý proces má právne nedostatky. Podľa neho ministerstvo použilo nesprávny postup a faktúry nemajú formu rozhodnutia, čo je v rozpore so zákonom.
Svoje zistenia prezentoval vláde s tým, že by malo dôjsť k náprave a zastaveniu vymáhania týchto nákladov. Ministerstvo vnútra však reagovalo, že bez zmeny legislatívy nemá možnosť ani vrátiť už prijaté platby, ani prestať s vymáhaním neuhradených pohľadávok. Argumentuje tiež tým, že súdy vo väčšine prípadov rozhodli v jeho prospech a uznali nároky za oprávnené.
Situácia teda zostáva napätá. Na jednej strane ministerstvo trvá na svojom postupe a odvoláva sa na vtedajšie právne predpisy a rozhodnutia súdov. Na druhej strane verejný ochranca práv žiada zastavenie vymáhania a navrhuje legislatívne riešenie, ktoré by situáciu vyriešilo v prospech občanov.
Platiť museli povinne. Aj keď neboli spokojní
V marci 2020 bola na Slovensku vyhlásená mimoriadna situácia, počas ktorej boli prijaté rôzne opatrenia na ochranu verejného zdravia. Povinná štátna karanténa bola jedným z nich. Mnohí občania však neboli pripravení na to, že za tento nútený pobyt budú musieť platiť. Niektorí sa dokonca cítili poškodení, najmä ak zohľadníme sťažnosti na podmienky v zariadeniach.
Ministerstvo vnútra uviedlo, že ak by došlo k zmene zákona, ktorá by zrušila povinnosť úhrady týchto nákladov, bude postupovať podľa novej legislatívy a podnikne potrebné kroky. To však zatiaľ nenastalo.
Verejný ochranca práv verí, že prijatie novej právnej úpravy by bolo správnym krokom. Pomohlo by to nielen vyriešiť aktuálnu situáciu, ale aj posilniť dôveru občanov v štátne inštitúcie. Zároveň by to mohlo slúžiť ako precedens pre budúce krízové situácie, aby boli pravidlá jasné a spravodlivé.
Celá situácia poukazuje na komplikovanosť právnych otázok v mimoriadnych situáciách. Otvára diskusiu o tom, do akej miery môžu štátne orgány prenášať náklady na občanov v prípade núdzových opatrení. Tiež zdôrazňuje potrebu jasnej a spravodlivej legislatívy, ktorá bude chrániť práva občanov aj v krízových časoch.