Budúci rok bude pre mnohých Slovákov veľmi náročný. Štát totiž schválil konsolidačný balíček, ktorý síce pomôže uzdraviť verejné financie, no zároveň bude pre bežných ľudí predstavovať výrazné navýšenie nákladov. Medzi nimi by mali v nemalej miere vystupovať aj drahšie energie, ktoré budú výsledkom ukončenia plošnej podpory. Štát však údajne bude občanom s vyššími cenami energií pomáhať aj naďalej. Je však otázne, ako presne to plánuje docieliť. Téme sa venuje Spravodajský portál RTVS.
Štát od budúceho roka plánuje skončiť s plošným dotovaním cien energií, pričom po novom by sa malo pomáhať len adresne. Z tohto dôvodu sa očakáva najmä nárast cien plynu. Podľa analýzy, ktorú vypracoval Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), bude miera zdražovania závisieť od tarify, ktorú slovenské domácnosti čerpajú.
Najmenej by si mali priplácať domácnosti, ktoré využívajú plyn iba na varenie, čo je trafia D1. Pri tej sa očakáva mesačné zvýšenie nákladov približne o 1 euro. Ide o cenu už zahŕňajúcu novo schválenú 23-percentnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH). Ročné navýšenie nákladov tak dosiahne asi 14 eur.
Domácnosti odoberajúce tarifu D2, ktorá okrem varenia zohľadňuje aj ohrev teplej vody, si mesačne priplatia okolo 16 eur, ročne potom zhruba 192 eur. Absolútne najvýraznejšie zdražovanie sa bude týkať tarify D3, ktorá okrem uvedeného zahŕňa aj vykurovanie. Mesačné náklady na plyn v tomto prípade stúpnu o asi 38 eur, ročne to bude až 456 eur.
V tomto smere sa pred časom vyjadril aj Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT). Ešte predtým, ako bol schválený konsolidačný balíček, požiadal vládu, aby preradila dodávky tepla a teplej vody do zníženej sadzby DPH. Nové kroky podľa zväzu povedú k výraznému navýšeniu nákladov domácností, ktoré sa spoliehajú na plyn, pričom budú diskriminované oproti domácnostiam, ktoré na vykurovanie a ohrev vody využívajú elektrickú energiu. Tá totiž bude od budúceho roka podliehať 19-percentnej sadzbe DPH.
Teplári doplnili, že dodávky tepla zo systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT) v súčasnosti na Slovensku odoberá približne 761-tisíc domácností, čo v prepočte vychádza na asi 2,4-milióna obyvateľov.
Štát pomôže, no ako?
Teraz však vyplávali na povrch nové, celkom potešujúce informácie. Štát údajne pomôže domácnostiam s drahšími energiami aj v budúcom roku. Zatiaľ čo pôvodne sa plánovala len adresná pomoc, ktorú ohlásila Denisa Saková (Hlas-SD), ministerka hospodárstva, premiér Robert Fico (Smer-SD) aktuálne vraj nevylučuje možnosť ani tzv. helikoptérových peňazí. Týmto pojmom sa myslí zastropovanie cien energií pre všetky domácnosti.
Okrem toho premiér pripúšťa aj možnosť obnovenia plošnej pomoci. Uviedol, že možnosti sú rôzne. Adresná pomoc je podľa neho komplikovaná, nakoľko sa nedá úplne jasne určiť, ktorá domácnosť je chudobná a ktorá bohatá.
Stojí za zmienku, že nateraz je isté len to, že ceny energií v budúcom roku stúpnu. Nie je teda isté, o koľko presne stúpnu. Uvedené čísla od ÚRSO sú založené len na odhadoch a predbežných výpočtoch.
Pre a proti
Radovan Potočár, analytik energie-portalu, vysvetlil, že pokiaľ sa vláda rozhodne o nižších cenách, štát bude musieť opäť dotovať rozdiel medzi zastropovanými cenami.
Pokiaľ ide o možnosť adresnej pomoci, o tej sa už diskutovalo celkom hojne. Stále však nie je známy presný plán toho, ako by táto forma pomoci fungovala. Saková začiatkom tohto mesiaca uviedla, že adresnú pomoc predstaví vtedy, keď predseda vlády a predseda strany Hlas-SD adresnú pomoc odsúhlasia.
Potočár dodáva, že aby bola adresná pomoc efektívna, štát potrebuje presne vedieť identifikovať domácnosti, ktoré sú vystavené riziku tzv. energetickej chudoby. Háčik je v tom, že na takéto hodnotenie nie sú dostupné dostatočné dáta. Podľa neho by bolo jednoduchým riešením, keby sa energie dotovali len do určitej výšky spotreby, čiže napríklad tak, že by sa každej domácnosti poskytol len určitý objem zvýhodnenej elektriny, plynu alebo tepla.
Upozorňuje však, že tento systém by bol nespravodlivý, nakoľko niektoré domácnosti plyn nevyužívajú vôbec, niektoré takmer vkuse.
Ako bolo spomenuté, situácia ohľadne cien energií v budúcom roku je stále neistá. Je však potešujúce, že štát plánuje aj naďalej pomáhať domácnostiam, aby nemuseli čeliť astronomickému nárastu nákladov.