Vláda SR v poslednom období chrlí jednu legislatívu za druhou. A zdá sa, že toto rapídne tempo si udržiava aj naďalej. Rezort kultúry sa totiž chystá novelizovať zákon s ohľadom na postavenie slovenského jazyka. Konkrétne bude cieliť na zjednotenie pravidiel o jeho používaní, ako aj odstránenie nejasností v jeho výklade, píše server Startitup.sk na základe informácií Denníka N.
Rezort kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej je predmetom veľkého záujmu médií i verejnosti už dlhší čas. Jedným zo zlomových okamihov bola premena RTVS na STVR, počas ktorej vzniklo množstvo menších káuz. Za zmienku stoja napríklad podozrivo vysoké náklady na nové logo, ako aj okamih, kedy ministerka ostala v úžase, keď zistila, že sa dá platiť telefónom.
Jej renomé však zrejme neprospeje ani najnovší počin rezortu. Ako bolo spomenuté v úvode, aktuálne má v pláne novelizovať zákon o štátnom jazyku s cieľom sprísniť dohľad nad používaním slovenského jazyka, konkrétne v úradnom styku. Občasné nejasnosti v jeho výklade totiž vraj často vedú k porušovaniu zákona.
V súčasnosti za porušenie tohto zákona hrozí vinníkom pokuta vo výške od 50 do 2 500 eur. Rezort kultúry však vie, že k týmto sankciám dochádza len veľmi zriedka, a preto ho chce novelizovať. Po novom sa má vzťahovať na oveľa širšie spektrum verejného styku.
Podobný zákon tu už bol
Pochopiteľne, tento plán má aj svojich odporcov. Je totiž náramne podobný kroku, ktorý štát podnikol ešte v roku 1995, presnejšie za vlády Vladimíra Mečiara. Vtedy boli dokonca aktívni aj tzv. jazykoví inšpektori, ktorí dohliadali na správne používanie slovenského jazyka. Problémom bolo, že zákon jasne znevýhodňoval národnostné menšiny, v dôsledku čoho si vtedajšia vláda vyslúžila ostrú kritiku ako od dotknutých menšín, tak aj susednej maďarskej vlády.
Ministerstvo kultúry ubezpečuje, že sa tento scenár nezopakuje, a teda že novelizovaná legislatíva bude zohľadňovať ako práva národnostných menšín, tak aj náležitosti medzinárodných zmlúv.
Vyššie pokuty, prísnejší dohľad
Súbežne novela poslúži na zvýšenie pokút a rozšírenie možnosti ich vymáhania. Okrem toho sa má zefektívniť kontrola dodržiavania legislatívy a posilniť príslušná právomoc dozorných orgánov. Tieto a ďalšie opatrenia vraj povedú k menšiemu vyskytovaniu opakovaného porušenia zákona.
Vyšším cieľom je potom posilnenie pozície slovenčiny ako hlavného komunikačného nástroja v rámci spoločenského, kultúrneho i politického života v krajine. Všetky informácie verejných inštitúcií a organizácií určené verejnosti tak budú musieť byť dostupné v slovenskom jazyku. Pokiaľ ide o národnostné menšiny, ich jazyky vraj zákon bude rešpektovať.