Niet žiadnych pochýb o tom, že smartfóny v priebehu posledných rokoch zásadne pokročili, a to v mnohých dôležitých smeroch. Operačné systémy či používateľské rozhrania sú čoraz inteligentnejšie, čipy sú čoraz rýchlejšie a fotoaparáty čoraz kvalitnejšie. Sú to pritom práve fotoaparáty, ktorým nielen výrobcovia, ale aj používatelia pripisujú značnú dôležitosť. A je to vidieť aj na štatistike, ktorá informuje o raste priemerného rozlíšenia objektívov. Upozornil na ňu server PhoneArena.
Nie je tomu tak dávno, čo sme otvárali ústa pri pohľade na prvý smartfón, ktorý prišiel s hlavným fotoaparátom s rozlíšením 108 Mpx. Ešte zarážajúcejší je potom fakt, že to je len 10 rokov, čo boli v móde objektívy ponúkajúce rozlíšenie okolo 20 Mpx. Dnes už je priemyselné maximum oveľa vyššie. Viacero smartfónov dnes disponuje objektívmi s rozlíšením až 200 Mpx.
Samozrejme, keďže sa dvíha maximum, musí sa dvíhať aj priemer. Nedávna analýza spoločnosti Counterpoint, ktorá priebežne skúma rôzne trendy sveta technológií, tvrdí, že v priebehu 2. kvartálu (štvrťroka) 2024 dosiahlo priemerné rozlíšenie fotoaparátov na smartfónoch 54 Mpx. Pre lepšiu predstavu, len pred štyrmi rokmi (v 2. kvartáli 2020) bolo priemyselným priemerom rozlíšenie 27 Mpx.
Viac ako polovica smartfónov, ktoré sa predali v 2. štvrťroku 2024, disponovali objektívmi s rozlíšením aspoň 50 Mpx.
Evidentný nárast priemerného rozlíšenia je výsledkom rastúceho dopytu spotrebiteľov po výkonnejších, resp. kvalitnejších fotoaparátoch, ktoré aj naďalej zohrávajú úlohu kľúčového faktoru pri výbere nového smartfónu. Pochopiteľne, výrobcovia chcú držať krok s dobou a napĺňať očakávania spotrebiteľov, preto svoje modely vybavujú čoraz schopnejšími objektívmi.
Činili sa najmä smartfóny z nižších tried
Zaujímavou skutočnosťou je, že prudký nárast priemerného rozlíšenia v sledovanom období majú na svedomí predovšetkým smartfóny z nižších cenových kategórií, teda smartfóny nižšej triedy (od 100 do 250 dolárov, resp. od 90 do 230 eur) a strednej triedy (nad 600 dolárov, resp. nad 550 eur).
Pomohla však aj vyššia trieda. Dôležitú úlohu zohral Apple, ktorý po dlhých rokoch navýšil rozlíšenie hlavného fotoaparátu na iPhonoch na 48 Mpx z dovtedajších 12 Mpx. Viac sa ale pričinili výrobcovia zo sveta Androidu. Tí často volia fotoaparáty s rozlíšením nad 100 Mpx, pričom postupne sa stáva bežné aj rozlíšenie 200 Mpx, ktoré ponúka napríklad Samsung Galaxy S24 Ultra (recenzia TU).
Štúdia potom eviduje významný pokles v popularite smartfónov s väčším počtom objektívov. Zatiaľ čo v 3. štvrťroku 2020 boli v móde modely, ktoré disponovali štyrmi objektívmi (približne 32 percent všetkých dodávok), v 2. štvrťroku 2024 sa dostali do popredia telefóny s tromi objektívmi. Konkrétne si pripísali asi 45-percentný trhový podiel.
Čo bude nasledovať?
Hoci poniektorí výrobcovia aktuálne pracujú na objektívoch s rozlíšením cez 300 Mpx či dokonca 400 Mpx, očakávania tvrdia, že namiesto väčších rozlíšení sa firmy zamerajú skôr na iné spôsoby zvyšovania kvality fotografie, ako je napríklad lepšia optimalizácia softvéru alebo vývoj pokročilejších obrazových procesorov. Ďalšou teóriou je, že výrobcovia budú klásť väčší dôraz na sekundárne objektívy, medzi ktoré patria napríklad teleobjektívy, ultraširokouhlé senzory či makro snímače.
Nie je to len o rozlíšení
Treba totiž mať na pamäti, že hoci počet megapixelov vystupuje ako jeden z hlavných indikátorov kvality objektívu, ovplyvňujú ju aj iné faktory. Smartfón môže mať objektív s rozlíšením 200 Mpx, no ak sa opiera o chabo optimalizovaný softvér, pravdepodobne bude produkovať horšie snímky ako dajme tomu telefón so 64-Mpx fotoaparátom.
Softvér je totiž zodpovedný za mnoho operácií, ktoré upravujú zachytené snímky. V rámci postprodukcie sa upravujú farby, jas či kontrast. A keď je táto úprava nepresná či nesprávna, zábery jednoducho nevyzerajú dobre, nech sú hocijako ostré.
Dôležitú úlohu potom zohráva aj zaostrovanie. Nesprávne zaostrenie môže viesť k rozmazaniu cielených objektov, prípadne nesprávnemu pomeru ostrenia hlavného objektu voči pozadiu.
Ak si teda vyberáte nový smartfón, pričom vám najviac záleží na kvalite fotografie, nepozerajte sa len na počet megapixelov. V prípade, že si nie ste istí, odporúčame vám prečítať si odborné recenzie, ktoré sú dnes dostupné takmer všade a v rôznych formátoch.