Hoci je Slovensko malá krajina, prekypujeme talentom. Perfektným dôkazom sú po novom aj východoslovenskí chirurgovia, ktorí si na konto pripísali priam neuveriteľný úspech. Ako prvým na svete sa im vydarila skutočne unikátna operácia srdca.
Ako píše denník Teraz.sk, konkrétne si tento úspech pripisujú doktori Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (VÚSCH), ktorý sa nachádza v Košiciach.
A v čom presne bola teraz už dokončená operácia tak unikátna? Doktori pacientovi vytvorili pľúcnu chlopňu z jeho vlastného tkaniva, pričom poškodenú aortálnu chlopňu vymenili za tú pôvodnú, teda pľúcnu. Pôvodne o tomto ohromnom úspechu informoval Igor Michalčík, hovorca kardioústavu.
Úprava už existujúcej operácie
Podľa jeho slov išlo o komplikovanejšiu formu už existujúcej Rossovej operácie. No hoci je náročnejšia, pacientovi dokáže priniesť viac výhod. Nielenže sa v prípade úspešnosti takejto operácie eliminuje potreba doživotnej liečby zameranej na riedenie krvi, taktiež dôjde k zosilneniu vlastného tkaniva pacienta, čím sa stáva odolnejšie voči možným infekciám.
Adrián Kolesár, jeden z chirurgov, ktorí modifikovali Rossovu operáciu, ozrejmil, že v tomto prípade spoločne so svojím tímom po prvýkrát na svete vymodeloval novú pľúcnu chlopňu z vlastného osrdcovníka pacienta namiesto štandardného postupu, ktorý sa opiera o tzv. homograft od darcu alebo biologickú chlopňovú náhradu.
O niečo podobné sa dávnejšie pokúsili chirurgovia v Japonsku, avšak na mŕtvom prasati. Na živom človeku túto procedúru ešte nikto predtým nevykonal. Kolesárovi s vymyslením modifikácie pomohli dvaja českí doktori.
Operácia trvala 8 hodín, prebiehala na dvoch sálach
Samozrejme, keďže išlo o náročnú operáciu na človeku nikdy predtým nevyskúšanú operáciu, hrozilo viacero nečakaných zvratov. Pacient strávil na operačnom stole až osem hodín, pričom operáciu vykonávali hneď dva kardiochirurgické tímy rozdelené do dvoch operačných sál. Zatiaľ čo na jednej sále doktori explantovali poškodenú aortálnu chlopňu a následne ju vymenili za pacientovu vlastnú pľúcnu chlopňu, na druhej vyhotovili novú pľúcnu chlopňu z vlastného tkaniva pacienta.
Konkrétne bol pacientom Matej Pavlovič, 35-ročný muž s vrodenou chybou. Uviedol, že vo svojej hlave vnímal operáciu ako jedinú možnosť. Keďže vedel, že v prípade úspešnosti operácie bude vedieť fungovať bez vážnych obmedzení, vraj nemal nad čím premýšľať. Vďaka skúseným rukám chirurgom všetko dopadlo na výbornú. Pacient v tele nemá ani cudzie teleso, ani cudzie tkanivo. Dá sa povedať, že všetky prostriedky potrebné na operáciu si poskytol on sám.
Teraz už sa len musí plne zotaviť. Potom sa môže s vervou pustiť do oveľa kvalitnejšieho a plnohodnotného života, v ktorom nebude musieť každý deň užívať lieky.
Štefan Lukačín, kardiochirurg a generálny riaditeľ VÚSCH, skonštatoval, že operácia predstavuje významný míľnik v oblasti kardiochirurgie. Inštitút vraj už obdržal dokonca aj ohlasy zo zahraničia. Ďalší pacient by mal operáciu podstúpiť o dva týždne.