Ak patríte medzi vášnivých pozorovateľov nočnej oblohy, zbystrite. Nad našimi hlavami sa totiž môže objaviť úchvatný jav, aký sa na Slovensku len-tak nevyskytuje. Vďačiť za to môžeme slnečnej erupcii, ku ktorej došlo včera (24. októbra) v skorých ranných hodinách, informuje server iMeteo.sk.
Táto erupcia si na škále intenzity vyslúžila hodnotenie X3.3, takže nepatrí medzi tie najsilnejšie. Napriek tomu ale môže na slovenskú nočnú oblohu priniesť nevídané divadlo vo forme polárnej žiary.
Hoci sa erupcia odohrala v blízkosti juhovýchodného okraja skupiny slnečných škvŕn skupiny AR386, výron koronálnej hmoty bol údajne dostatočný na to, aby sa dopracoval aj ku koordináciám našej planéty, a teda aj nad hlavy Slovákov.
Šanca nie je malá
Predpovede nateraz nie sú isté, no pokiaľ sa potvrdia, v priebehu dnešného a možno aj zajtrajšieho dňa dôjde ku geomagnetickej búrke triedy G2 až G3. Práve tá by sa mala prejaviť ako polárna žiara.
Šancu na pozorovanie tohto úkazu podporuje aj to, že v nadchádzajúcich dňoch by mali pretrvávať priaznivé meteorologické podmienky. Momentálne nás pritom ovplyvňuje tlaková výš, ktorá je zvyčajne spätá so stabilným počasím.
Slnko je mimoriadne aktívne
Stojí za zmienku, že polárnu žiaru bolo možné na Slovensku pozorovať tento rok už niekoľkokrát, teda viac, než je bežné. Štandardne sa totiž polárne žiary vyskytujú v blízkosti polárnych oblastí, ako je sever Škandinávie, Aljaška či Kanada.
V našich zemepisných šírkach sa v poslednej dobe vyskytuje v dôsledku zvýšenej slnečnej aktivity, čiže geomagnetických búrok a koronálnych výronov hmoty. Slnko si prechádza 11-ročným cyklom, v rámci ktorého dochádza k striedaniu minimálnej a maximálnej aktivity. Práve teraz prebieha fáza maximálnej aktivity, pričom pretrvávať by mohla až do budúceho roku.
Je teda možné, že toto nie je naposledy, čo v dohľadnej dobe bude možné aj zo Slovenska pozorovať farebné kontúry polárnej žiary.