Štát nedávno schválil konsolidačný balíček, v dôsledku čoho sa Slováci musia pripraviť na vyššiu základnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH), ako aj na drahšie energie či novú transakčnú daň. Týmito (a ďalšími) opatreniami vláda sleduje ozdravenie verejných financií. Nepomôžu však vyriešiť všetky problémy. Centrálna banka, teda Národná banka Slovenska (NBS), odhalila svoje nové prognózy, píše portál Aktuality.sk na základe informácií TASR.
NBS predpokladá, že slovenská ekonomika bude v tomto i budúcom roku rásť, a to o 2,5 percenta. Ide o trochu horší predpoklad, než s akým prišla v priebehu leta. Očakáva taktiež zvýšenie inflácie.
Peter Kažimír, guvernér NBS, v rámci tlačovej konferencie uviedol, že ľudí na Slovensku a slovenskú ekonomiku čaká solídny rast, a to aj napriek silnému protivetru. Súbežne však upozornil, že vo svete naďalej panuje neistota, pričom sa odďaľuje zotavenie ekonomík dôležitých obchodných partnerov Slovenska.
Úloha konsolidačného balíku
Samozrejme, v súvislosti s budúcou ekonomickou situáciou krajiny úzko padla zmienka aj o konsolidačnom balíku. Ako bolo spomenuté, konsolidačný balík má za cieľ ozdraviť verejné financie. Smutným faktom je, že z veľkej časti sa bude aktuálny deficit financovať z peňaženiek bežných ľudí. Oznámená bola zvýšená sadzba DPH, konkrétne stúpne zo súčasných 20 percent na 23 percent. Hoci dôjde aj k osekaniu zníženej sadzby DPH, presnejšie z 10 percent na 5 percent, tej bude podliehať len úzka skupina tovarov a služieb.
Vyššia DPH potom postihne domácnosti aj z hľadiska nákladov na energie. Elektrina bude v roku 2025 podliehať 19-percentnej sadzbe DPH. Viac tak vyššie ceny pocítia domácnosti, ktoré na rôzne základné potreby, ako je vykurovanie, ohrev vody a varenie, používajú plyn. Tie si podľa prognóz Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) môžu ročne priplatiť viac ako 450 eur.
Ako sme vás však informovali v článku na tomto odkaze, štát údajne plánuje aj v budúcom roku pomáhať domácnostiam s cenami energií. Premiér nevylučuje možnosť zastropovania cien energií pre všetky domácností, ale ani možnosť obnovenia plošného dotovania, ktoré malo podľa pôvodných plánov v budúcom roku skončiť.
Slovensko v roku 2025
A podľa všetkého konsolidačný balík nepostihne len občanov. Kažimír očakáva, že v dôsledku schválených opatrení dôjde k stlmeniu výkonnosti ekonomiky a navýšeniu inflácie.
NBS taktiež poukázala na podporné opatrenia v oblasti energií, ktoré by mali odznieť v dohľadnej dobe, pričom zastáva názor, že ich ceny sa do istej miery zreálnia spolu s vývojom trhu. Táto situácia údajne nepovedie ani k zníženiu životnej úrovne, ani k ochromeniu rastu ekonomiky, ani k ohrozeniu stability trhu práce. Reálne mzdy pritom majú v budúcom roku stúpnuť o 0,2 percenta, zatiaľ čo v tomto roku sa očakáva ich nárast o 3,8 percenta.
Je pravda, že keby nedošlo k schváleniu konsolidačného balíku, prognóza centrálnej banky ohľadne ekonomického rastu Slovenska by bola o čosi vyššia. Vraj by bola podobná tej, s ktorou NBS prišla v lete, čiže rast okolo 3 percent. Výkonný riaditeľ NBS Michal Horváth však upozorňuje, že keby nedošlo ku konsolidácii, slovenská ekonomika by čelila riziku nižšieho ratingu, ako aj riziku nečakaných pohybov na výnosoch štátnych dlhopisov, okrem iného.
Čo sa týka inflácie, tá sa vraj v budúcom roku zvýši zo súčasných 3 percent na 5 percent. Po čase by ale mala opäť klesnúť.