Štát nedávno definitívne schválil konsolidačný balík s cieľom ozdraviť verejné financie. Medzi schválenými opatreniami nájdeme napríklad vyššiu základnú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) či novú transakčnú daň. No hoci majú ekonomike krajiny pomôcť, veľmi nepomôže občanom, ktorí v nej žijú. Po novom na to poukazuje aj Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP), informuje portál Aktuality.sk.
Asociácia varuje, že v budúcom roku môže dôjsť k zhoršeniu dostupnosti zdravotnej starostlivosti, ak štát nedofinancuje svoje platby za poistencov štátu. Mnohí Slováci si vraj budú musieť vybrať, či zaplatia za lieky, návštevu lekára, alebo si kúpia potraviny.
S ohľadom na toto vážne riziko AOPP žiada vládu , aby prehodnotila svoj postoj, resp. aby vyňala oblasť zdravotníctva z konsolidačného balíka. Okrem toho vyzýva štátnych predstaviteľov, aby dodržali svoj sľub z predvolebného obdobia a zvýšili zdravotné odvody za poistencov štátu nie až v roku 2026, ale už v budúcom roku.
Konkrétne bolo sľubované zvýšenie platieb za poistencov štátu o jeden percentuálny bod, čiže zo 4,5 percenta priemernej mesačnej mzdy spred dvoch rokov na 5,5 percenta.
Štát by mal zmeniť postoj
Mária Lévyová, prezidentka AOPP, považuje za nezodpovedné vystavovať pacienta riziku horšej dostupnosti ambulantnej či nemocničnej zdravotnej starostlivosti. Taktiež zdôraznila, že konsolidácia by mala byť prevedená s ohľadom na zdravie ľudí. To považuje nielen za najvyššiu verejnú hodnotu, ale aj za investíciu, ktoré sa časom vráti hneď niekoľkonásobne.
Odklad predvolebného sľubu podľa asociácie zaráža aj z toho hľadiska, že všetci ostatní budú systému vyplácať peňazí, teda že na zdravotníctve bude šetriť len štát.
Dnes pritom ekonomicky aktívni poistenci platia na zdravotných odvodoch takmer 4-násobne vyššie sumy ako štát. Ten za svojich poistencov odvádza mesačne iba 60 eur. AOPP taktiež upozorňuje, že štát opäť ignoruje svojich poistencov, a to aj tých z najzraniteľnejších skupín, medzi ktoré patria seniori, rodičia na materskej alebo rodičovskej dovolenke, ako aj deti a mládež.
Ministerka zdravotníctva odstupuje z funkcie
Je nutné podotknúť, že obavy v súvislosti so schválením konsolidačného balíka vyjadrila aj Zuzana Dolinková, ktorá sa minulý týždeň rozhodla odstúpiť z pozície ministerky zdravotníctva. V rámci tlačovej konferencie uviedla, že zdravotníctvo v súčasnej vláde nie je premiérskou témou.
Na riziká späté s budúcim vývojom slovenského zdravotníctva potom upozorňujú aj záchranárske organizácie. Konkrétne majú podozrenie voči novele, ktorá okrem iného predpokladá zavedenie nového typu zdravotníckeho pracovníka, tzv. malého záchranára, čo má byť asistent prepravy. Problém vidia v tom, že pracovníkovi v tomto zamestnaní bude stačiť len kurz v trvaní 180 hodín. Záchranári pritom musia mať ukončené vysokoškolské vzdelanie.
Táto novela je od utorka tohto týždňa (8. októbra) v skrátenom medzirezortnom pripomienkovom konaní, pričom účinná má byť od 1. januára 2025.