Sociálne siete sú v očiach mnohých drogou modernej doby. Jednoduchý prístup k aktualitám, prípadne zábavnému obsahu, kontakt aj s fyzicky vzdialenými osobami, toto sú len niektoré z možností, ktoré nám ponúkajú. A hoci vedia mať skutočný prínos, čoraz viac to s nimi ľudia preháňajú, dokonca sa na nich stávajú závislými. Ide pritom o problém, ktorý je evidentný aj u nás na Slovensku, informuje denník Teraz.sk.
Slováci milujú sociálne siete. Z údajov spoločnosti AMI Digital, ktoré získala v rámci prieskumu AMI Digital Index, vyplýva, že až 95 percent používateľov internetu navštevuje rôzne sociálne médiá minimálne raz týždenne. Ešte viac však zaráža počet ľudí, ktorí ich používajú na dennej báze. Tých je až 87 percent.
Prieskum taktiež zistil, že slovenskí používatelia čoraz častejšie pristupujú k sociálnym sieťam prostredníctvom smartfónov. V tomto roku túto formu prístupu preferovalo približne 87 percent všetkých používateľov. Stolný počítač uprednostňovalo iba 23 percent používateľov, zatiaľ čo notebook preferovala približne tretina (33 percent) používateľov.
Prieskum ďalej poukázal na to, že Slováci sa v dôsledku rôznych vplyvov čoraz viac ponáhľajú. Uprednostňujeme kratšie obsahové formáty, ako sú napríklad stručné videá na Instagrame (Reels) alebo TikToku. Slováci teda trávia na sociálnych sieťach menej času, no súbežne ich zapínajú čoraz častejšie. Ide pritom o trend, ktorý nie je špecifický len pre mladšiu vekovú kategóriu. Významne k nemu prispievajú aj používatelia vo veku od 44 do 59 rokov.
Sociálne siete vedia pomôcť, ale aj uškodiť
Ohľadne sociálnych sietí existuje obrovská kopa štúdií, z ktorých viaceré poukazujú na ich negatívne dôsledky. Najmä u mladších používateľov môže prílišné používanie sociálnych médií viesť nielen k vzniku závislosti, ale aj psychických problémov. Mladšie vekové kategórie často nedokážu adekvátne vyhodnotiť, ktorý obsah im škodí a ktorý nie, prípadne aká doba používania je pre nich „zdravá“.
V úvode tohto článku sme spomenuli, že sociálne siete sú drogou modernej doby. A je to pravda. Používanie sociálnych sietí totiž v našich mozgoch uvoľňuje dopamín, ktorý je kľúčovou súčasťou odmenového systému mozgu. Uvoľňuje sa pri každej aktivite, ktorá nám robí radosť alebo ju vnímame ako zdroj komfortu. Práve dopamín je zodpovedný za to, že sa pri vykonávaní uvedených aktivít cítime dobre.
Treba si však uvedomiť, že dopamín sa neuvoľňuje iba pri aktivitách, ktoré sú pre nás prospešné. Uvoľňuje sa napríklad aj u fajčiarov, ktorí si po dlhých hodinách zapálili cigaretu, ako aj u ľudí závislých na drogách, keď sa im podarí dostať k danej substancii.
Dopamín sa uvoľňuje aj pri používaní sociálnych sietí, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo sa na nich ľudia stávajú závislými.
Treba si stanoviť hranice
Všetko s mierou. Sociálne siete nám vedia veľmi dobre poslúžiť a pomôcť, ale aj uškodiť. Je dôležité si pri ich používaní určiť hranice, v rámci ktorých nezanedbávame realitu a súbežne chránime svoje duševné zdravie. V opačnom prípade hrozia vážne následky, z ktorých sa dostať môže trvať aj niekoľko rokov.
Téme vplyvu sociálnych sietí na našu duševnú pohodu sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.