Žijeme v dobe, kedy sa takmer neustále dozvedáme o nových technologických prelomoch a objavoch. Je ich toľko, že ich už ani niekedy nedokážeme plne registrovať. Samozrejme, voči novým technológiám existujú rôzne postoje. Niekto vníma tieto inovácie pozitívne, niekto negatívne a niekomu sú úplne jedno. Ako jeden celok (národ) ich však vnímame oveľa lepšie, než by si ste si mohli myslieť.
Z dát Eurostatu uvedených v tlačovej správe, ktorú obdržala naša redakcia, vyplýva, že v rámci zvykania si na nové technológie sú Slováci celkom výrazne nad priemerom Európskej únie (EÚ). To znamená, že i keď nepatríme medzi najbohatšie krajiny, nové technológie zvyčajne vnímame s otvorenou náručou.
Zmienené dáta nám hovoria, že priemerný Slovák si na nové technologické inovácie zvyká rýchlejšie ako priemerný občan EÚ. Napríklad v roku 2022 používalo pripojené inteligentné hodinky, slúchadlá, prstene a podobné zariadenia približne 26 percent obyvateľov EÚ.
Slováci sa neboja pokroku, vítajú ho
Na Slovensku je toto percento oveľa vyššie. Vo veku od 16 do 74 rokov vlastní aspoň niektoré z uvedených zariadení až 35 percent obyvateľov. To znamená, že z hľadiska otvorenosti voči novým technológiám sme na tom lepšie nielen ako Poliaci alebo Maďari, ale dokonca aj ako Rakúšania, Francúzi a Nemci. Hovorí tak Martin Dubeň, distribútor inteligentných prsteňov RingConn na Slovensku.
Pochopiteľne, najviac inteligentné zariadenia používajú mladšie vekové vrstvy, predovšetkým ľudia vo veku od 16 do 34 rokov. Obecne však možno registrovať nárast ich popularity vo všetkých vekových kategóriách. Čoraz pozitívnejšie ich vnímajú dokonca aj starší ľudia vo veku od 65 do 74 rokov. Konkrétne v rámci tejto kategórie používali inteligentné zariadenia v roku 2020 približne 3 percentá obyvateľov. V roku 2022 to bolo až trojnásobne viac, teda okolo 9 percent.
Pokiaľ ide o rozdelenie podľa pohlaví, inteligentným zariadeniam sú viac naklonení muži, no rozdiel je mierny. Podľa údajov Eurostatu ich vo veku od 16 do 74 rokov používa asi 37 percent slovenských mužov a 32 percent slovenských žien. U mladistvých a mladých dospelých, čiže osôb vo veku od 16 do 24 rokov, však „vyhrávajú“ ženy.
Čoraz viac sa zaujímame o naše zdravie
Z rastúcej popularity inteligentných zariadení vyplýva aj to, že Slováci sa o seba začínajú viac starať. Smart hodinky, náramky či prstene ponúkajú kopu zdravotných funkcií a možností monitoringu. Dokážu odmerať napríklad tep, okysličenie krvi, kvalitu spánku, spálené kalórie alebo telesnú teplotu.
Podľa Dubeňa sa ľudia čoraz viac zaujímajú o svoje zdravie. Viac im záleží na udržaní si dobrej postavy, zlepšení kvality spánku či udržiavaní dostatočnej fyzickej aktivity. A inteligentné zariadenia im v tom dokážu náramne pomôcť. Navyše sa každým rokom zvyšuje kvalita i presnosť ich meraní a taktiež pribúdajú nové typy inteligentných zariadení.
Dodáva však, že hoci sú uvedené čísla obdivuhodné, táto oblasť má byť stále len v začiatkoch. Podľa jeho názoru sa časom inteligentné zariadenia stanú samozrejmosťou, akou sú dnes napríklad smartfóny.