Od budúceho roka dôjde na Slovensku k zdraženiu viacerých potravín. Pôjde o výsledok nedávno schváleného konsolidačného balíka, resp. 23-percentnej základnej sadzbe dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá je jeho súčasťou. Štát však schválil aj okresanú zníženú sadzbu dane vo výške 5 percent. Tá sa bude vzťahovať na potraviny klasifikované ako základné. Pozitívne to ovplyvní aj cenu chleba, čo po novom potvrdil priamo premiér Robert Fico (Smer-SD), informuje denník Teraz.sk.
To zaručene ocenia asi všetci Slováci. V súčasnosti sa totiž najnižšia cena chleba pohybuje okolo 1,6 eura za kilogram. Len pár rokov dozadu pritom táto cena činila približne 80 až 90 centov.
Fico skonštatoval, že napríklad zo strany obchodníkov je veľa argumentov, ktoré tvrdia, že cena sa tvorí inak. Osobne však prechováva názor, že ak pri 23-percentnej DPH všetko zdražie, pri zníženej 5-percentnej sadzbe by mali ísť ceny dole. Súbežne vraj nevylučuje, že by zníženej sadzbe DPH mohli podliehať aj vajcia alebo potraviny pre celiatikov.
Premiér bojuje za lacnejší chleba, podpísalo sa kľúčové memorandum
Ale späť k chlebu. Premiér oznámil, že oceňuje prácu pekárov, k čomu dodal, že spolu s Richardom Takáčom (Smer-SD), ministrom pôdohospodárstva, urobia všetko pre to, aby sa dosiahlo dobrých vzťahov medzi majiteľmi pekární a obchodníkmi. Cieľom sú vyššie tržby a priaznivejšie mzdy pre pracovníkov.
V tomto smere možno poukázať aj na memorandum, ktoré v stredu 16. októbra podpísal Takáč so Zväzom obchodu a Slovenským zväzom pekárov, cukrárov a cestovinárov. Toto memorandum má podporiť podiel domáceho pečiva na pultoch v obchodoch. V súčasnosti sa totiž zhruba polovica pečiva dováža zo zahraničia ako polotovary.
Takáč ozrejmil, že v rámci memoranda bude štát robiť všetko pre to, aby boli naprieč celým Slovenskom dostupné kvalitné pekárenské výrobky.
Pekári vedia pokryť domácu spotrebu
Milan Lapšanský, predseda predstavenstva zväzu pekárov, vysvetlil, že dovezené pečivo tvorí takmer polovicu predaja aj napriek tomu, že slovenské pekárne disponujú dostatočnými kapacitami na zásobovanie domáceho trhu. Taktiež odkazuje na obchodníkov s otázkou, či do budúcnosti nebude potrebné zvážiť, že budú preferovať domácich, resp. slovenských výrobcov pečiva, aj s ohľadom na ekologickú udržateľnosť, teda uhlíkovú stopu.
Podľa Filipa Kasana, prezidenta Zväzu obchodu SR, obchodníci majú záujem rozvíjať vzťahy s domácimi pekármi a dodávať ľuďom výrobky, na ktoré sú zvyknutí. Domácu produkciu označil za záruku kvality.
Napokon ešte spomenieme, že Robert Fico plánuje koncom apríla budúceho roku alebo 1. mája odpracovať v pekárni celú pracovnú zmenu.