Mladí ľudia majú dnes plné právo cítiť sa znepokojení finančnými výzvami, ktoré pred nimi stoja. Okrem problémov s dostupnosťou bývania a neistotou na trhu práce ich čaká aj bremeno verejného dlhu, ktorý nedávno dosiahol úroveň 100 % HDP, informoval server Phys.org.
Tento obrovský dlh bude musieť ešte dlhé desaťročia niesť súčasná a budúce generácie daňových poplatníkov. Už teraz predstavujú úroky z tohto dlhu približne 7,3 % verejných výdavkov, čo je viac, ako krajina, v ktorej bol výskum realizovaný, Veľká Británia, vynakladá na obranu (4,8 %) alebo dopravu (3,8 %).
Rodičia a starí rodičia zanedbali veľa. A mladí to zaplatia
Zatiaľ čo časť verejných výdavkov smeruje do budúcich služieb, veľká časť financií sa využíva na riešenie problémov spôsobených nedostatočnými investíciami v minulosti. To zahŕňa zanedbanú infraštruktúru, ako sú vodovody či železnice, ktorých obnovu musia financovať súčasní daňoví poplatníci.
V 80. rokoch minulého storočia britská vláda predávala štátne aktíva, ako napríklad British Gas, často za nízke ceny, aby si zabezpečila financovanie. Z tohto profitovali najmä staršie generácie, ktoré si mohli dovoliť kúpiť akcie a následne z nich ťažiť.
Okrem finančných bremien mladí ľudia pocítili aj iné náklady. Počas lockdownov spôsobených pandémiou COVID-19 boli školy a univerzity zatvorené, čo výrazne ovplyvnilo vzdelanie a sociálny život mladej generácie. Tieto opatrenia boli prijaté predovšetkým na ochranu starších ľudí.
Byť izolovaný sa neoplatí
Navyše, po brexite stratili mladí Briti možnosť voľne žiť a pracovať v Európskej únii, hoci väčšina z nich hlasovala proti odchodu z EÚ. Podľa štatistík až 60 % dôchodcov hlasovalo za brexit, čo malo negatívny dopad na ekonomiku krajiny.
Zaujímavé je, že za posledných 20 rokov sa priemerný príjem dôchodcov zvýšil o viac ako 50 %, zatiaľ čo príjem pracujúcich dospelých stúpol len o menej ako 10 %. Stredný príjem dôchodcovských domácností je teraz vyšší ako príjem domácností s deťmi, po zohľadnení nákladov na bývanie.
V roku 2018 žil jeden z každých štyroch ľudí vo veku nad 65 rokov v domácnosti s celkovým majetkom presahujúcim 1 milión libier. Miera chudoby medzi dôchodcami je teraz nižšia než vo zvyšku populácie. Napriek tomu dôchodcovia stále získavajú rôzne výhody, ako sú bezplatná alebo zlacnená verejná doprava, a ich príjmy sú oslobodené od niektorých daní.
Otázka spravodlivosti medzi generáciami
Tieto skutočnosti vedú k širšej diskusii o spravodlivosti medzi generáciami. Čo vlastne staršie generácie dlhujú tým mladším? Okrem finančných záťaží mladí ľudia čelia aj problémom spojeným s klimatickou krízou, ktorej riešenie bude opäť na ich pleciach.
Možno by bolo spravodlivé, ak by budúce generácie preberali určité náklady, ak by mohli očakávať lepšiu kvalitu života, dlhšiu životnosť a väčšie pohodlie. Avšak súčasná realita tomu nenasvedčuje. Rast príjmov sa zastavil, očakávaná dĺžka života stagnuje a ceny bývania sú v pomere k príjmom najvyššie od 19. storočia.
Je preto načase, aby sa vláda zamerala na politiky, ktoré podporia mladých ľudí. To môže zahŕňať výstavbu dostupného bývania, reformu daňového systému či zmenu prístupu k financovaniu dôchodkov. Možné sú aj úpravy vo fiškálnych pravidlách na podporu investícií do infraštruktúry a zvýšenie daní na fosílne palivá na financovanie prechodu na zelenú energiu.
Takéto opatrenia by mohli prispieť k spravodlivejšiemu rozdeleniu bohatstva nielen medzi jednotlivcami, ale aj medzi generáciami.