Slovenská republika stojí pred významnou zmenou v oblasti posudzovania zdravotného stavu a sociálnych potrieb svojich obyvateľov. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh zákona o integrovanej posudkovej činnosti. Tento zákon má za cieľ zefektívniť a centralizovať proces posudzovania nárokov na zdravotné a sociálne príspevky.
Hlavnou myšlienkou navrhovanej reformy je vytvorenie jednotnej metodiky posudzovania, ktorá bude platiť na celom území Slovenska. Tým sa má zabezpečiť spravodlivejší a konzistentnejší prístup k posudzovaniu potrieb občanov bez ohľadu na región. Očakáva sa, že tento jednotný systém odstráni súčasné nejednotnosti a urýchli celý proces posudzovania.
Nové dotazníky pre lepšie pochopenie potrieb
Súčasťou reformy je aj zavedenie dvanásťotázkového dotazníka, ktorý pomôže pri sebahodnotení klienta. Tento dotazník je inšpirovaný medzinárodne uznávanou metodikou WHODAS a umožní lepšie pochopiť individuálne potreby žiadateľov. Okrem toho bude k dispozícii aj rozšírený, tridsaťšesťotázkový dotazník, ktorý detailnejšie posúdi sociálnu situáciu jednotlivca. Tento komplexný prístup má zabezpečiť, že pri posudzovaní budú zohľadnené všetky relevantné aspekty života žiadateľa.
Centralizácia posudzovacieho procesu
Významnou zmenou je aj to, že posudzovanie bude vykonávať jediný subjekt – úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Tento krok má zjednodušiť celý proces pre občanov, ktorí už nebudú musieť navštevovať viacero inštitúcií. Jeden posudok bude zároveň slúžiť na viacero účelov, čo prispeje k efektívnejšiemu vybavovaniu žiadostí o príspevky a služby.
Finančné náklady a časový harmonogram
Implementácia nového systému si vyžiada aj značné finančné prostriedky. Odhaduje sa, že v roku 2025 budú náklady predstavovať približne 7,3 milióna eur, pričom v nasledujúcich rokoch sa očakáva nárast na 10 miliónov eur ročne. Tieto investície sú potrebné na zabezpečenie hladkého prechodu na nový systém a jeho efektívne fungovanie.
Podľa plánov by mal nový zákon nadobudnúť účinnosť 1. augusta 2025, pričom samotná integrovaná posudková činnosť by sa mala začať vykonávať od 1. septembra 2025. Tento časový rámec umožní dôkladnú prípravu všetkých zainteresovaných strán a vytvorenie potrebnej infraštruktúry.
Súčasť širšieho plánu obnovy
Navrhovaná reforma je súčasťou širšieho plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky, konkrétne v oblasti zameranej na dostupnú a kvalitnú dlhodobú sociálno-zdravotnú starostlivosť. Cieľom je nielen zjednodušiť administratívne procesy, ale aj zlepšiť kvalitu poskytovaných služieb a prispieť k lepšej starostlivosti o občanov, ktorí to najviac potrebujú.
Pripravovaný zákon o integrovanej posudkovej činnosti predstavuje významný krok smerom k modernizácii a zefektívneniu sociálneho systému na Slovensku. Zavedením jednotnej metodiky a centralizáciou posudzovania sa očakáva spravodlivejší prístup k sociálnym službám a príspevkom, čo môže pozitívne ovplyvniť kvalitu života mnohých ľudí.