Kybernetické podvody sú aj na Slovensku pomerne bežným javom. Útočníci takmer neustále skúšajú ako nové, tak aj dlhodobo overené taktiky. A podľa všetkého im vychádzajú, keďže v opačnom prípade by podvodov skôr ubúdalo, než pribúdalo. Žiaľ, po novom sa šíri ďalší zákerný podvod, ktorý cieli na početnú a zraniteľnú skupinu ľudí. Informoval o nej denník Teraz.sk.
Podobne ako mnoho iných podvodov, aj ten nový sa opiera o klamlivé SMS správy. Útočníci ich zasielajú seniorom, pričom sa vydávajú za ich rodinných príslušníkov. Pôvodne naň upozornil Inštitút alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie (SBA).
Táto skutočnosť ešte väčšmi zdôrazňuje zákernosť útoku. Cieli totiž na ľudí, ktorí zvyčajne nie sú dôkladne oboznámení s rozličnou náturou kybernetických podvodov, a teda im dokážu výrazne ľahšie naletieť. Tým, že sa útočníci vydávajú za rodinných príslušníkov, budujú u obete dôveru. To ešte viac zvyšuje šancu na úspešné dokonanie podvodu.
Zvyčajne útočníci pod identitou rodinného príslušníka rozvíjajú konverzáciu a následne požiadajú adresáta o zaslanie citlivých údajov, prípadne rovno o zaslanie finančných prostriedkov.
Podvod stavia dôvere
Ako vysvetlila právnička inštitútu Sylvia Ďatelinková, podvodníci kontinuálne zasielajú seniorom podvodné SMS správy, v ktorých vystupujú ako rodinní príslušníci. Vysvetľujú im, že majú zmenené číslo, najčastejšie kvôli poškodeniu telefónu alebo novej SIM karte. Senior je po určitom čase vyzvaný, aby si nový kontakt uložil.
Útočníci v správach rozvíjajú konverzáciu prostredníctvom vymyslených legiend o tom, ako súrne potrebujú určitú sumu finančných prostriedkov. Správy pôsobia naliehavo, avšak neskôr môžu prejsť z nátlakovej formy do priam agresívneho vymáhania. Okrem peňazí môžu požadovať aj zaslanie prístupových údajov do elektronického bankovníctva alebo kľúčových údajov o platobnej karte.
Náznaky podvodu sú evidentné
Je tu však niekoľko indikátorov toho, že správy v skutočnosti neprichádzajú od rodinného príslušníka, ale od podvodníka. Odosielateľ v nich často prechádza z vykania do tykania, pričom celá konverzácia býva akosi neosobná. Okrem toho správy zvyknú prichádzať zo zahraničného čísla.
Ak máte v rodine seniorov, nech už sú aj technicky zdatnejší, pre istotu ich o tomto podvode informujte. Ak vyššie uvedené indikátory nerozpoznajú, vždy si môžu identitu odosielateľa overiť tým, že daného rodinného príslušníka kontaktujú na jeho telefónne číslo, o ktorom vedia, že je pravé. Ak sa dočkajú reakcie, je zrejmé, že adresátom SMS správ je niekto iný.