Hoci sme malá krajina, podvodmi sa to na Slovensku doslova hemží. Len nedávno sme vás informovali o falošných telefonátoch, v ktorých sa útočníci vydávali za príslušníkov Policajného zboru SR. V posledných dňoch sa začal šíriť ďalší, extrémne zákerný podvod, v rámci ktorého sa útočníci vydávajú za najväčšieho operátora na slovenskom trhu – Orange. Téme sa venuje portál Živé.sk.
Tento podvod sa šíri prostredníctvom e-mailových správ. Viacerí si vo svojich schránkach našli upozornenie, v ktorom stojí celkom dôveryhodný oznam. Používa známy typ písma, ako aj farby špecifické pre Orange. Dokonca aj forma správy je celkom uveriteľná.
Pozor, príde vám preplatok!
Správa informuje adresáta o preplatku, ktorý chce operátor, resp. podvodníci, ktorí sa zaňho vydávajú, vrátiť. Ako dôvod preplatku uvádza neúmyselnú dvojnásobnú fakturáciu jedného zúčtovacieho obdobia. Následne recipienta odkazuje na webovú stránku, na ktorej má vyplniť formulár, aby mu mohol byť preplatok vrátený. Nechýba ani poznámka týkajúca sa času vrátanie preplatku či tlačidlo, prostredníctvom ktorého sa môže používateľ dopracovať na zmienený web.
V spodnej časti sa dokonca malým písmom uvádza odporúčanie pre zrušenie zasielania marketingových informácií.
Pokiaľ ide o výšku preplatku, v príklade, ktorý prezentuje Živé.sk (nižšie), sa uvádza čiastka 22 eur. Pod ňou je uvedený variabilný symbol.
„Vážený zákazník, chceme vás informovať, že vám bola (faktúra) fakturovaná dvakrát. Budete požiadaní o vyplnenie formulára na vrátenie peňazí na našej webovej stránke. Výška vrátenej faktúry je 22 €. Suma bude prevedená na vašu kreditnú kartu do 24 hodín od odoslania vašej žiadosti. Svoje peniaze môžete vrátiť jednoducho, rýchlo a bezpečne priamo tu kliknutím nižšie,“ stojí vo falošnej faktúre.
(Takmer) jasný podvod
Všetko by to bolo veľmi pekné, keby to bola pravda. V skutočnosti vám žiadny preplatok nepríde. V prípade, že kliknete na tlačidlo Prihlásiť sa a vyplníte formulár, podvodníci zadané informácie zneužijú. Poskytnete im totiž prístup k svojmu bankovému účtu, z ktorého si následne stiahnu peniaze.
Odporúčame vám, aby ste boli pri každej správe, ktorá od vás požaduje vyplnenie citlivých údajov, maximálne obozretní. Konkrétne v tomto prípade je možné si dvakrát stiahnuté finančné prostriedky overiť tým, že si skontrolujete svoje bankové konto. Indikátorom podvodu je taktiež prinajmenšom zaujímavá formulácia niektorých viet.
Napokon je nutné upozorniť, že takéto podvody nemôžu zneužívať len dobré meno Orangeu. Správy podobného či rovnakého typu sa môžu šíriť aj pod menami iných operátorov.