Vedeli by ste si predstaviť scenár, v ktorom vediete bežný telefónny hovor, no v pozadí počujete strašidelné zvuky, ktoré rozhodne nemajú prirodzené vysvetlenie? Presne to totiž budú musieť trpieť niektorí volajúci, ktorých adresátmi sú majitelia smartfónov jednej konkrétnej značky. Téme sa venuje server Mobilizujeme.cz.
Ako-tak dobrou správou je, že nejde o chybu, ale o cielenú funkciu. Sú ňou tzv. zvukové emoji, ktoré Google predstavil spoločne s telefónom Pixel 8a. Používateľom ponúkajú možnosť obohatiť telefónne hovory o nové emócie. V holom základe fungujú zvukové emoji presne tak, ako naznačuje ich názov. Keďže počas telefonátu nemožno odosielať tradičné „smajlíky“, Google sa rozhodol, že im dodá aj audio podobu.
Počas hovorov tak môžu odznieť rôzne, na prvé počutie neznáme zvuky, ktoré im majú dodať viac života. Na modeloch Google Pixel si môže používateľ vybrať z rôznych efektov, vrátane potlesku, bubnu či trombónu.
Hovory preťaté hrozivým smiechom či syčiacou mačkou
Momentálne sa však nachádzame v polovici októbra, čo znamená, že sa nám blíži sviatok Pamiatky zosnulých, resp. dušičiek. V Spojených štátoch však tento sviatok nemajú. Namiesto toho oslavujú Halloween, kedy sa hlavne deti obliekajú do rôznych strašidelných kostýmov a chodia po okolitých domoch, kde dostávajú sladkosti či peniaze.
A Google si zrejme pomyslel, že bude dobý nápad, keď trochu Halloweenu prinesie aj do svojich telefónov. V tomto smere si vyhliadol práve funkciu zvukových emoji, do ktorých pridáva viacero zvukových efektov špecifických pre sviatok strašidiel. Používatelia podporovaných modelov tak budú mať možnosť počas telefónnych hovorov prehrať napríklad strašidelný smiech, syčiacu mačku, prípadne hrom.
Nateraz nie je isté, kedy presne budú tieto efekty dostupné, no malo by sa tak stať ešte pred 31. októbrom. Taktiež nie je jasné, či budú dostupné aj mimo Spojených štátov. Halloween totiž nie je sviatok, ktorý sa oslavuje po celom svete. Preto treba rátať s tým, že sa ku nám nemusia dopracovať.
No ak sa Google rozhodne ich sem priniesť, môžete rátať s tým, že si budete môcť vystreliť nielen z iných majiteľov smartfónov Pixel. Testy totiž ukázali, že strašidelné zvukové emoji fungujú aj počas hovorov adresovaných telefónom iných značiek, vrátane iPhonov od Apple.
Unikátny marketing
Keď sa na vec pozrieme z väčšej diaľky, môžeme jasne vidieť snahu Google adekvátne pristupovať k inováciám a zlepšovaniu používateľského zážitku. Samozrejme, špeciálne zvukové efekty pre telefónne hovory nie sú nutnosť. No presne o to ide. Výrobcovia nechcú svojim zákazníkom prinášať len to, čo nutne potrebujú. Chcú im poskytnúť aj trochu hravosti a zábavy, teda ich osloviť aj inak, než len číslami.
Taktiež stojí za zmienku, že Google nedávno inovoval aj možnosť transkripcie, resp. prepisu telefónnych hovorov. Okrem toho zaviedol efektívnejšie filtrovanie spamových hovorov a pokročilý systém zabezpečenia, ktorý používateľov chráni pred potenciálne podvodnými telefonátmi.