Budúcnosť energetiky nemenia len nadnárodné inštitúty s prístupom k astronomickým dotáciám. Mení sa aj neďaleko hraníc Slovenska, konkrétne v Ostrave, kde môžete nájsť budovu vedeckého centra s názvom CEETe. Postavená je na území Vysokej školy banskej – Technickej univerzity Ostrava (VŠB-TUO), s ktorou v nemalej miere spolupracuje. Táto budova sa však nezameriava primárne na výuku študentov. Slúži skôr ako centrum pre skúmanie a vývoj unikátnych technológií, ktoré môžu významne ovplyvniť budúce fungovanie energetického sektora.
Táto budova ju unikátna najmä vďaka pokročilému energetickému riadiacemu systému s názvom Microgrid, ktorého inštaláciu zabezpečila spoločnosť Schneider Electric. Tá figuruje ako svetový líder v oblasti energetického manažmentu, pričom v českom projekte vidí nemalý potenciál.
Technológia dohliada na celú energetickú prevádzku budovy a efektívne spravuje nielen výrobu, ale aj distribúciu, ukladanie a spotrebu elektriny z rôznych zdrojov. Samozrejme, nájdeme medzi nimi aj environmentálne udržateľné zdroje, respektíve obnoviteľné zdroje energie (OZE). Dokáže napájať jednotlivé budovy i celé mestské štvrte či priemyselné oblasti, a to nezávisle od hlavnej siete. Obecne má Microgrid predstavovať budúcnosť komunitného zásobovania elektrinou a veľký prínos pre rozvoj udržateľnej energetiky.
Súčasťou spolupráce centra so spoločnosťou Schneider Electric bolo aj niekoľko ďalších kľúčových komponentov. Dodala tiež riadiaci softvér a hardvér, batériové úložisko pre akumuláciu elektriny, nabíjacie stanice pre elektromobily a prvky vysokého a nízkeho napätia.
Pavel Bezucký, generálny riaditeľ Schneider Electric, ozrejmil, že s rastúcim podielom obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe je kľúčové vedieť, ako možno tieto zdroje efektívne integrovať do siete a riadiť ich spotrebu. A práve to umožňuje systém Microgrid. Bezucký verí, že spolupráca spoločnosti s CEET prinesie praktické inovácie zodpovedajúce súčasným trendom v energetike.
Riaditeľ ústavu CEET prof. Ing. Stanislav Mišák, Ph.D., dodal, že Microgrid umožňuje skúmanie energetických tokov v reálnom prostredí, čo je dôležité pre vývoj efektívnejších energetických riešení. Dúfa, že výskum prispeje k zlepšeniu energetickej účinnosti a sebestačnosti, a to nielen v Českej republike, ale potenciálne aj v širšom meradle.
Čo presne je Microgrid?
Už teda vieme, aké prínosy Microgrid sľubuje. No o čo presne v skutočnosti ide? Názov technológie možno preložiť ako „mikrosieť“. Opísať ju možno ako decentralizovaný systém schopný vytvárať samostatnú elektrickú sieť nezávislú od hlavnej rozvodnej siete. Prepája rôzne zdroje energie a inteligentne ich riadi podľa aktuálnej spotreby, čím šetrí prevádzkové náklady. Technológia je tak ideálnym riešením pre odľahlé lokality a priemyselné oblasti, pričom môže prispieť aj k vytváraniu inteligentných miest.
Spoločnosti si postupne začínajú vytvárať vlastné energetické mikrosiete, pretože sa tak chránia pred výpadkami a šetria veľké finančné náklady. Tento trend je v posledných rokoch viditeľný najmä v rámci priemyselných podnikov.
Očakáva sa, že v nasledujúcich rokoch zaznamená trh s mikrosieťami globálny nárast z 9,88-miliardy dolárov (9,17-miliardy eur) v roku 2023 na 37,35-miliardy dolárov (34,66-miliardy eur) v roku 2032.
CEETe: Špičkové laboratóriá a inovatívne technológie
Centrum energetických a environmentálnych technológií – Explorer (CEETe) vzniklo zásluhou vedcov Centra energetických a environmentálnych technológií (CEET) v areáli Vysokej školy banskej – Technickej univerzity Ostrava (VŠB-TUO). Od svojho otvorenia v októbri minulého roku sa zameriava na výskum a vývoj technológií s nízkymi emisiami uhlíka, ktoré majú nahradiť fosílne palivá a prispieť k udržateľnej energetike, a to ako na národnej, tak aj na medzinárodnej úrovni.
Centrum je vybavené množstvom špecializovaných laboratórií – do ktorých mala možnosť nahliadnuť aj naša redakcia – vrátane laboratória vodíkových technológií, termodynamických procesov a hydropónie.
Budova využíva množstvo inovatívnych technológií. Na streche sa nachádza až 12 veterných turbín, fasádu zase pokrýva 473 solárnych panelov. Celý objekt taktiež využíva pokročilý systém hospodárenia s dažďovou vodou. Kombinácia týchto (a ďalších) technológií umožňuje CEETe fungovať s minimálnou závislosťou od externých zdrojov energie.
Cieľom centra je rozvíjať spoluprácu naprieč sektormi – od verejného sektora cez podniky z aplikačnej sféry až po univerzity a výskumné organizácie – a tým podporovať inovácie v oblasti udržateľnej energetiky.
Líder v oblasti energetického manažmentu
Pokiaľ ide o spoločnosť Schneider Electric, tá má relatívne jasný cieľ, a to umožniť všetkým čo najlepšie využitie energie a zdrojov a prepojiť pokrok s udržateľnosťou. Svoju misiu skrýva pod označením Life is On.
Spoločnosť má poslanie byť dôveryhodným partnerom v oblasti udržateľnosti a efektivity. Vystupuje ako globálny líder v priemyselných technológiách so zameraním na elektrifikáciu, automatizáciu a digitalizáciu, avšak zameriava sa aj na inteligentné inovácie v priemysle, odolnú infraštruktúru, dátové centrá, inteligentné budovy a intuitívne domácnosti.
Deklaruje sa za odborníka na priemyselné technológie a dodáva múdre riešenia s umelou inteligenciou a IoT. S využitím prepojených produktov, automatizácie, softvéru a služieb umožňuje svojim zákazníkom tvoriť digitálne dvojčatá reálnych prevádzok a dosahovať tak profitabilný rast.