Obnoviteľné zdroje energie (OZE) v posledných rokoch zaznamenali značný pokrok. Využívame ich nielen čoraz viac, ale aj čoraz efektívnejšie. Toto je trend, ktorý by mal pretrvávať a umocňovať sa aj v nasledujúcich rokoch, pričom kľúčový míľnik by mohla obnoviteľná energia dosiahnuť už na konci tohto desaťročia.
Ako informuje server Electrek, Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) publikovala správu s názvom Obnoviteľné zdroje energie v roku 2024 (Renewables 2024) V tejto správe stojí, že do roku 2030 sa celosvetová kapacita OZE zvýši o viac ako 5 500 gigawattov (GW). To je približne toľko, koľko v súčasnosti dosahuje celková energetická kapacita Európskej únie (EÚ), Spojených štátov, Indie a Číny.
V priebehu tohto obdobia agentúra očakáva až trojnásobné zrýchlenie inštalácie nových zariadení pre spracúvanie OZE, konkrétne v porovnaní s obdobím medzi rokmi 2017 a 2023. V čele týchto kľúčových inovácií má stáť Čína. Zodpovedná vraj bude za takmer dve tretiny (60 percent) všetkých zariadení OZE nainštalovaných v uvedenom období.
Do roku 2030 tak bude Čína predstavovať takmer polovicu svetovej kapacity OZE. To znamená, že OZE budú schopné uspokojiť takmer polovicu globálneho dopytu po elektrickej energii.
Dominovať bude solárna energia
Hlavnou hnacou silou rastu je aktuálne solárna energia. A údajne to tak aj ostane, tvoriť má približne 80 percent novej kapacity OZE. Príčinou je prebiehajúca výstavba viacerých veľkých solárnych elektrární, ako aj rastúcemu množstvu solárnych zariadení inštalovaných na strechy domov i objektov firiem. Ruku k dielu však priloží aj veterná energia, pričom jej tempo rastu by sa malo do roku 2030 zdvojnásobiť, a to v porovnaní s tempom rastu vykázaným v posledných siedmich rokoch.
Približne 70 krajín, teda asi 80 percent globálnej kapacity OZE, je na dobrej ceste nielen k splneniu, ale aj k prekročeniu aktuálne stanovených cieľov vo využívaní čistej energie. Správa však varuje, že aj napriek významnému pokroku môže svet mierne zaostávať za cieľmi, ktoré boli stanovené v rámci konferencie COP28.
Spolupráca, ochota a odvaha
Podľa IEA zohrá kľúčovú úlohu ochota krajín podnikať odvážne kroky a plniť náročné záväzky, ako aj posilňovať medzinárodnú spoluprácu. Poukazuje taktiež na potrebu optimalizovať náklady a financovanie, a to predovšetkým v regiónoch, ako sú Afrika a juhovýchodná Ázia.
Fatih Birol, výkonný riaditeľ agentúry, zdôraznil, že OZE napredujú rýchlejším tempom, než akým si vlády môžu stanovovať nové ciele. OZE pritom predstavujú obrovský potenciál aj z ekonomického hľadiska, nakoľko vo väčšine krajín predstavujú najlacnejšiu možnosť výroby novej energie.
Stále však nie je dobojované. Aby bolo možné dosiahnuť uvedené čísla a hodnoty, jednotlivé vlády budú musieť zintenzívniť úsilie o integráciu solárnej a veternej energie do svojich energetických sietí. Hoci mnohé krajiny v tomto smere vykazujú ohromný pokrok, nájdu sa aj také krajiny, ktoré využívanie OZE redukujú, prípadne ich nevyužívajú vôbec. Na vyriešenie tohto problému bude potrebné zlepšiť flexibilitu energetických systémov, zefektívniť povoľovacie procesy, ako aj vybudovať a zmodernizovať elektrické siete.