Ak patríte medzi aktívnych používateľov navigačných aplikácií, máme pre vás skvelú správu. Obľúbená služba, ktorá pochádza zo susednej Českej republiky a figuruje ako konkurent pre Google Maps (Mapy Google) či Waze, totiž na náš trh prináša viacero dôležitých vylepšení, ktoré výrazne zefektívnia i spríjemnia každodennú dopravu. Informuje o nich portál Novinky.cz.
Konkrétne ide o aplikáciu Mapy.cz, ktorá na Slovensku funguje už dlhšiu dobu. Až doposiaľ však u nás pracovala len v akomsi obmedzenom režime. To sa po novom mení. Dnes už tu aplikácia funguje úplne rovnako ako v Česku.
Kompletné informácie o aktuálnej doprave
Martin Jeřábek, manažér tímu Mapy.cz, vysvetľuje, že Mapy.cz teraz poskytujú aj kompletné informácie o aktuálnom stave dopravy na slovenských cestných komunikáciách. Na základe týchto (a ďalších) údajov je tak aplikácia schopná používateľovi automaticky poskytnúť časovo najvýhodnejšiu trasu, ktorá obchádza napríklad dopravné zápchy. Vždy tak má záruku, že sa na určené miesto dostaví čo najrýchlejšie a najpohodlnejšie.
Ide o fantastickú inováciu, nakoľko Mapy.cz na Slovensku používa približne 400-tisíc ľudí. Na základe tohto čísla tvorcovia aplikácie považujú za prirodzené, aby rozširovali dostupnosť svojich služieb a funkcionalít a umožnili efektívnejšie plánovanie ciest autom aj používateľom za hranicami Českej republiky. Jeřábek podotýka, že aktuálne informácie o doprave na slovenských cestách môžu využívať aj českí vodiči.
Konečne služba, ktorú ocení každý vodič
Motoristi zaručene ocenia funkciu plánovača, ktorá, ako bolo spomenuté, dokáže v reálnom čase prispôsobiť trasu momentálnej dopravnej situácii. To znamená, že s ohľadom na aktuálnu dopravu vždy vyhľadá tú najrýchlejšiu možnú cestu do zadanej cieľovej destinácie. Počas šoférovania sa tak na obrazovke zobrazuje zvolená trasa, ako aj alternatívne trasy, ktoré môžu byť rýchlejšie. Taktiež varuje pred zápchami, resp. kyvadlovou dopravou na dotknutých úsekoch, ktoré sú vyznačené červenou farbou. Okrem toho majú používatelia možnosť nahlásiť nehodu, policajnú hliadku, prekážku na vozovky či iné obmedzenie dopravy.
Jeřábek ďalej zdôraznil, že dáta o doprave, ktoré aplikácia využíva, pochádzajú nielen od používateľov, ale aj od firemných flotíl. Zozbierané informácie sú následne pretransformované a vložené do mapových podkladov.
Služba taktiež po novom dokáže zobraziť aj to, kde skutočne leží konkrétny výjazd z kruhového objazdu. To vie byť veľmi šikovná pomôcka, keďže kruhové objazdy občas zvyknúť byť celkom neprehľadné.