Nemecký automobilové priemysel aktuálne sužujú vážne problémy. Tamojší producenti čelia ohromnému nátlaku zo strany ázijských konkurentov, čo sa najviac podpisuje na situácii koncernu Volkswagen. Ten nedávno vykázal prekvapivo slabé výsledky sprevádzané viacerými červenými číslami. Tamojší kancelár Olaf Scholz však napriek tomu ubezpečuje, že konkurencia z Číny pre nemeckých výrobcov nepredstavuje fatálne riziká, a teda by sa jej nemali obávať. Informoval o tom denník Teraz.sk.
Scholz okrem toho zdôraznil svoj negatívny postoj voči vysokým clám na dovoz čínskych elektromobilov uvalených Európskou úniou (EÚ). Toto dôležité rozhodnutie padlo ako jeden z výsledkov vyšetrovania Európskej komisie (EK), ktoré zistilo ohromné dotácie čínskej vlády smerom k domácim producentom elektrických vozidiel.
Tieto stimuly im umožňujú výrazne rýchlejší pokrok v oblasti automobilových technológií, ako aj cenovo dostupnejšiu výrobu vozidiel a expanziu na zahraničné trhy, vrátane toho európskeho. S cieľom ochrániť európskych výrobcov pred záplavou elektromobilov z Číny sa vedenie bloku rozhodlo navýšiť clá na ich dovoz, v niektorých prípadoch na takmer 40 percent.
Pochopiteľne, Číne sa toto prísne opatrenie vôbec nepáči, preto sa usiluje o dosiahnutie akéhosi kompromisu. Čínska obchodná komora pri Európskej únii (CCCEU) ho označila za neférové použitie obchodných nástrojov. Súbežne ostro skritizovala protekcionistický prístup EK a varovala, že nespravodlivé používanie obchodných nástrojov na blokovanie voľného obchodu s elektrickými vozidlami môže v konečnom dôsledku viesť k oslabeniu európskeho priemyslu s elektromobilmi, ako aj zvýšeniu obchodného napätia medzi Čínou a EÚ.
Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, Čína nedávno k sebe pozvala technický tím z EÚ, a to za účelom pokračovania v rokovaniach o európskych clách na import elektromobilov z dielní čínskych výrobcov. Pôvodne to oznámilo ministerstvo obchodu.
Automobilky vraj nemusia mať strach
Teraz ale späť k vyjadreniu kancelára. Scholz poznamenal, že niektorí hovoria, že čínski producenti toho dokážu v oblasti elektromotorov oveľa viac ako nemecké automobilky. Konkrétne túto vetu vyslovil pri príležitosti otvorenia prvého závodu na recykláciu batérií spoločnosti Mercedes-Benz. Označil ho za súčasť nového programu priemyselnej politiky Nemecka.
Kancelár taktiež tvrdí, že nemecké firmy by sa silnej konkurencie z Číny nemali báť, keďže odvetvie už v minulosti dokázalo prekonať napríklad konkurenciu z Južnej Kórey a Japonska, ktorá taktiež predstavovala vážne hrozby.
Scholz napokon potvrdil svoj nesúhlasný postoj voči vysokým clám na dovoz čínskych elektromobilov. Je toho názoru, že EÚ by mala sankčné opatrenia používať tam, kde dumping a dotácie naozaj znevýhodňujú európskych výrobcov. Exemplárnym príkladom je podľa neho oceliarsky priemysel.
Ťažko však predpovedať, či jeho odpor prinesie žiadaný účinok. Väčšina členských štátov EÚ totiž začiatkom tohto mesiaca jasne podporila zavedenie vyšších ciel na čínske elektromobily. Nemecko bolo jednou z mála krajín, ktoré hlasovali proti tomuto opatreniu. Podobný postoj prechovávajú aj nemecké automobilky, nakoľko tým Čína generuje zhruba tretinu ziskov.