Microsoft oznámil, že podpísal 20-ročnú zmluvu na odber energie zo zatvorenej jadrovej elektrárne Three Mile Island v Pensylvánii, ktorá bude opäť uvedená do prevádzky. Táto elektráreň je známa najvážnejšou jadrovou nehodou na území Spojených štátov, keď v roku 1979 došlo k čiastočnému roztaveniu jedného z reaktorov.
Tento krok odráža rastúcu potrebu technologických spoločností zabezpečiť stabilné a čisté zdroje energie pre svoje dátové centrá a systémy umelej inteligencie, ktoré spotrebúvajú obrovské množstvo elektriny. Obnovenie prevádzky jadrovej elektrárne však vyvoláva otázky týkajúce sa bezpečnosti a regulácie takýchto zariadení.
Obnovenie zatvorených jadrových elektrární
Obnovenie prevádzky jadrovej elektrárne nie je v USA úplne novým javom. Napríklad spoločnosť Tennessee Valley Authority v 80. rokoch odstavila svoje reaktory v elektrárni Browns Ferry v Alabame a po rokoch rekonštrukcie ich opäť spustila do prevádzky v roku 2007.
V prípade Three Mile Island je situácia špecifická, pretože po odstavení elektrárne jej predchádzajúci vlastníci deklarovali, že zariadenie zostane natrvalo zatvorené, hoci prevádzková licencia zostala aktívna. Obnovenie prevádzky si preto vyžaduje komplexný proces licencovania, dohľadu a environmentálneho posudzovania.
Rastúci záujem o jadrovú energiu
Jadrová energia momentálne pokrýva približne 9 % svetovej spotreby elektriny a záujem o ňu opäť rastie, najmä v kontexte snahy znížiť emisie skleníkových plynov. Krajiny ako Japonsko postupne obnovujú prevádzku svojich jadrových elektrární po katastrofe vo Fukušime v roku 2011. Na druhej strane, Nemecko v roku 2023 odstavilo svoje posledné jadrové elektrárne.
V Spojených štátoch je v prevádzke 54 jadrových elektrární s celkovým počtom 94 reaktorov. Od roku 2012 však bolo odstavených viac ako tucet elektrární, často z ekonomických dôvodov. Obnovenie starších zariadení alebo výstavba nových, pokročilých reaktorov na miestach existujúcej infraštruktúry, je jednou z možností, ako zvýšiť podiel jadrovej energie.
Technologické spoločnosti hľadajú čisté zdroje energie
Rastúci dopyt po výpočtovom výkone pre systémy umelej inteligencie a iné náročné aplikácie vedie technologické firmy k hľadaniu spoľahlivých a ekologických zdrojov energie. Microsoft sa zaviazal dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2030 a využitie jadrovej energie je jedným zo spôsobov, ako tento cieľ dosiahnuť.
Obnovenie prevádzky jadrovej elektrárne pre potreby takéhoto giganta poukazuje na prepojenie medzi technologickým pokrokom a energetickou infraštruktúrou. Zároveň otvára diskusiu o tom, ako bezpečne a efektívne využívať jadrovú energiu v modernej ekonomike.