Od budúceho roka na Slovensku nadobudne účinnosť konsolidačný balík. Ten so sebou prinesie viacero tvrdých ekonomických opatrení, ktoré pocítia úplne všetci. Ich cieľom je skonsolidovať verejné financie, respektíve znížiť ich deficit. Hlavným bodom, a teda najväčším zdrojom financií pre štátnu pokladnicu, má byť 23-percentná základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH). Ovplyvnené ňou budú aj potraviny.
Je teda vysoko pravdepodobné, že Slováci budú ešte viac zvažovať, v ktorom obchode nakúpia ktoré potraviny, aby čo najviac ušetrili. V tomto procese sa však dočkáme výraznej pomoci, a to vo forme štátneho webu, o ktorého zriadení sa aktuálne rokuje, píše denník Teraz.sk.
V súčasnosti základná sadzba DPH dosahuje 20 percent, v budúcom roku sa tak dvihne o 3 percentuálne body. Už teraz pritom patríme medzi členské štáty Európskej únie (EÚ) s najdrahšími potravinami. Mzdy sa pritom za posledné roky ktovieako nezmenili. Na účty nám síce chodí viac peňazí, avšak súbežne rastie aj inflácia.
Niektoré potraviny tu, iné tam
Potraviny pritom patria medzi najväčšie výdavky azda každej jednej slovenskej domácnosti. Niet sa teda čo čudovať, že mnohí na nich chcú čo najviac ušetriť. To sa zvyčajne spája s prezeraním letákov a následného výberu obchodov. Nie zriedkavou praxou býva, že Slováci nespravia celý nákup v jednom obchode, ale si ho rozložia na viacero návštev, podľa najvýhodnejších zliav či akcií.
Žiaľ, tento postup zrejme tak skoro nevymizne. Skôr naopak. Dobrou správou však je, že bude výrazne jednoduchší, a to vďaka už zmienenému štátnemu webu. Informačný systém Ministerstva financií (MF) Slovenskej republiky (SR) by sa mal doplniť o webovú lokalitu, ktorá bude slúžiť na porovnanie cien potravín predávaných v rámci maloobchodu.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o cenách, ktorú rezort pripravil. Dnes bola táto legislatíva posunutá do druhého čítania, čím je opäť o krok bližšie k finálnemu schváleniu.
Dôležité informácie na jednom mieste
MF SR vysvetľuje, že zriadenie webového sídla na porovnanie cien potravín predávaných v maloobchode vystupuje ako súčasť opatrení prijatých vládou. Konkrétne boli prijaté ako jemnejšie opatrenia, ktoré zákon o cenách umožňuje v rámci protiinflačného pôsobenia štátu, oproti regulácii cien.
Rezort doplnil, že cieľom novely je vytvorenie celkového legislatívneho rámca pre zavedenie elektronického systému zverejňovania cien vybraných tovarov. Po novom by tak malo do jeho kompetencie spadať zverejňovanie informácií o cenách vybraných tovarov, ako aj informácií o priebežnom cenovom vývoji týchto tovarov.
Spotrebitelia z neho budú ťažiť tým, že im umožní jednoduchšiu orientáciu v cenách potravín v rôznych predajných sieťach, ktoré fungujú na území Slovenska. Budú teda mať podstatne jednoduchší prístup k informáciám o cenách vybraných tovarov v jednotlivých obchodoch, na základe čoho môžu vopred naplánovať svoje nákupy.
Napokon rezort ozrejmil, že v prvom kroku pôjde o zvýšenie transparentnosti cien vybraných základných potravín. V budúcnosti, pri nepriaznivých cenových výkyvoch, môže dôjsť k doplneniu iných dôležitých tovarov.