Obloha nad Slovenskom môže byť svedkom vzácneho nebeského úkazu, ktorý sa vyskytuje len raz za niekoľko desaťročí. V súhvezdí Severná koruna sa nachádza hviezda s názvom T Coronae Borealis, známa aj ako opakujúca sa nova. Táto hviezda má jedinečnú vlastnosť – periodicky exploduje, čo spôsobuje výrazné zvýšenie jej jasnosti. Tento jav môže byť dokonca viditeľný voľným okom.
Čo je T Coronae Borealis?
T Coronae Borealis je dvojhviezdny systém vzdialený približne 3 000 svetelných rokov od Zeme. Skladá sa z bieleho trpaslíka, čo je zostatok hviezdy podobnej Slnku po vyčerpaní jej jadrového paliva, a červeného obra, ktorý je v neskorej fáze svojho vývoja. Hviezdy sú v tesnej blízkosti, čo umožňuje bielemu trpaslíkovi nasávať materiál z atmosféry červeného obra.
Keď biely trpaslík akumuluje dostatočné množstvo vodíka a hélia z červeného obra, tlak a teplota na jeho povrchu stúpnu. Termonukleárna reakcia následne spôsobí výbuch, pri ktorom sa uvoľní obrovské množstvo energie. Hviezda náhle zvýši svoju jasnosť, čo ju môže spraviť viditeľnou voľným okom aj zo Zeme.
Naposledy pred 78 rokmi
T Coronae Borealis je známa tým, že explodovala v rokoch 1866 a 1946. Na základe týchto dátumov astronómovia odhadujú, že k ďalšej explózii by mohlo dôjsť približne po 80 rokoch, čo by znamenalo, že sme na prahu ďalšieho takéhoto javu. Vedci sledujú túto hviezdu a zaznamenávajú zmeny v jej jase a spektre, aby mohli predpovedať prípadnú erupciu.
Ako a kedy ju pozorovať?
Ak by k explózii došlo, T Coronae Borealis by sa objavila ako nová jasná hviezda v súhvezdí Severnej koruny. Toto súhvezdie sa nachádza medzi súhvezdiami Pastier a Herkules, na severnej oblohe. Najlepšie podmienky na pozorovanie sú v oblastiach s nízkym svetelným znečistením a jasnou oblohou. Presný dátum možnej explózie však nie je známy, preto je potrebné sledovať aktuálne správy z astronomických observatórií.
Opakujúce sa novy ako T Coronae Borealis sú pre vedcov mimoriadne zaujímavé. Štúdium týchto javov pomáha lepšie pochopiť procesy hviezdnej evolúcie, interakcie medzi dvojhviezdami a termonukleárne reakcie. Pozorovania pred, počas a po explózii poskytujú cenné údaje o správaní sa hmoty za extrémnych podmienok.
Amatérski astronómovia a nadšenci môžu tiež prispieť k pozorovaniam. Monitorovanie jasnosti hviezdy a zaznamenávanie akýchkoľvek zmien môže byť užitočné pre profesionálnych vedcov. Existujú siete amatérskych pozorovateľov, ktorí zdieľajú svoje údaje a pomáhajú tak vytvárať komplexnejší obraz o správaní sa takýchto objektov.
Možná explózia T Coronae Borealis predstavuje vzrušujúcu príležitosť pre všetkých milovníkov hviezdnej oblohy. Sledujme spolu oblohu a možno budeme svedkami jedného z tých vzácnych momentov, keď vesmír odhalí svoje tajomstvá v plnej kráse.