Slováci sú takmer neustále vystavení nebezpečenstvu rôznych podvodov a kybernetických útokov. Mnohí si myslia, že ide o niečo ojedinelé, teda o niečo, čo sa ich priamo netýka. A hoci to môže byť čiastočne pravda, nikdy neviete, kedy sa aj vy stanete terčom podvodnej praktiky. Po novom na túto problematiku upozorňuje aj Národná banka Slovenska (NBS), informuje denník Teraz.sk.
Banka koncom minulého týždňa zorganizovala už 4. ročník konferencie Slovenský finančný trh a inovácie, v rámci ktorej sa venovala rôznym témam. V nemalej miere hovorila aj o nebezpečenstvách, ktoré na Slovákov číhajú. Konkrétne v tomto smere poukázala na značnú kriminalitu v sektore kryptomien, resp. kryptoaktív, ako aj na hrozby späté s využívaním systémov umelej inteligencie (AI) vo finančných službách.
Banka apeluje na informovanosť a finančnú gramotnosť
Júlia Čillíková, výkonná riaditeľka úseku dohľadu a ochrany spotrebiteľa v NBS, poznamenala, že najlepšie sa dokáže spotrebiteľ ochrániť sám v prípade, že je dostatočne informovaný a finančne gramotný. Tieto dve podmienky však mnohí nespĺňajú, preto NBS považuje za nevyhnutné vzdelávať verejnosť, a to rôznymi spôsobmi. Ako kriminalitu v oblasti kryptoaktív, tak aj rozširujúce sa využívanie AI považuje za lokálne i globálne výzvy.
Pokiaľ ide o kryptoaktíva, NBS sa aktuálne pripravuje na implementáciu kľúčového európskeho nariadenia s názvom Markets in Crypto-Assets (MiCA). Toto nariadenie stanovuje jednotný rámec pre podnikanie v sektore kryptoaktív v rámci Európskej únie (EÚ).
Kryptoaktíva zvyčajne slúžia na legitímne účely, avšak nie zriedka sa s nimi spájajú aj negatívne či dokonca kriminálne aktivity. Centrálna banka zastáva názor, že aby bolo možné dosiahnuť zdravého a bezpečného trhu, je potrebné efektívne zápasiť s kriminalitou, čo je úloha pripadajúca predovšetkým orgánom činných v trestnom konaní.
Počas konferencie odznelo aj niekoľko zásadných odporúčaní pre verejnosť, ktoré sa týkali ochrany pred podvodmi. Ak má niekto záujem o investovanie do kryptoaktív, mal by najskôr začať s investovaním menších súm a využívať služby len silne renomovaných poskytovateľov. Taktiež by sa mal vyhýbať schémam, ktoré sú založené na tzv. multi-level marketingu, ako aj dávať pozor na sľuby garantovaných výnosov. Investovanie je volatilná aktivita, ktorá takmer nikdy nemá garanciu výnosu.
V prípade, že investor, skúsený či nový, odhalí podozrivú praktiku, mal by o nej čo najskôr informovať políciu alebo prokuratúru.
AI sľubuje prínosy, ale aj hrozby
Čo sa týka využitia umelej inteligencie vo finančnom sektore, odborníci poukázali na rôzne spôsoby jej aplikácie. Dotkli sa pritom aj zákazníckeho servisu, internej komunikácie, automatizácie procesov a analýzy rizík. Diskusie pojednávali o rôznych výzvach spojených s implementáciou AI, vrátane odôvodnenia rozhodnutí, potreby ľudského dohľadu a etických otázok.
Kľúčové podľa nich je, aby bol dodržaný akýsi hybridný prístup. Umelá inteligencia by mala ľuďom asistovať, nie ich nahrádzať. Mária Bieliková z Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií zdôraznila, že je zásadné, aby konečné rozhodnutie zostalo v rukách človeka, teda nie v rukách algoritmu. AI stále nedokáže plnom rozsahu nahradiť ľudský úsudok, a to najmä pokiaľ ide o komplexné procesy rozhodovania.
Napokon bola pozornosť venovaná aj vývoju lokalizovaných modelov AI, ktoré by boli schopné lepšie zodpovedať špecifickým potrebám slovenského trhu, umožnili by lepšiu kontrolu nákladov, zníženie závislosti na externých poskytovateľoch služieb, ako aj podporili edukáciu domácich expertov v oblasti umelej inteligencie.