Vedeli by ste si predstaviť život bez signálu? Ak je vaša odpoveď nesúhlasná, máme pre vás zlú správu. K Zemi sa totiž rúti mimoriadne silná geomagnetická búrka, ktorá môže výrazne ovplyvniť fungovanie kľúčových sieťových infraštruktúr. Téme sa venuje server Mobilizujeme.cz.
Slnko je alfou a omegou ľudskej existencie. Keby nebolo jeho tepla a svetla, neprežili by sme. Občasne nás však dokáže aj poriadne vystrašiť. Predsa len ide o celkom nevyspytateľný objekt, pod čo sa podpisujú najmä silné erupcie.
K jednej takej došlo aj pár dní dozadu. Bola však oveľa intenzívnejšia ako tie predošlé, čo nielen u odborníkov vytvára vážne obavy.
Aké sú riziká slnečný erupcií?
Keď dôjde k solárnej erupcii, zo slnečnej koróny sa vymrští gigantické množstvo materiálov, ktoré následne svištia naprieč slnečnou sústavou. Vznikajú tak akési solárne búrky, ktoré dokážu významne ovplyvňovať počasie všade, kam sa im podarí dostať. Výnimkou nie je ani naša Zem, kde sa zvyčajne prejavujú v podobe polárnej žiary.
Polárne žiary sú rozhodne nádherné, no v skutočnosti je zoznam následkov solárnych búrok oveľa širší. Produkcia nadmerného elektromagnetického žiarenia totiž dokáže negatívne ovplyvniť napríklad funkcionalitu elektroniky, pod čo sa zaraďuje dokonca aj výpadok mobilného signálu, internetu, rádia či televízneho vysielania. A presne to nám hrozí aj teraz.
Búrka, ktorá hrozí anarchiou
Podľa informácií magazínu LADbible bola posledná slnečná erupcia druhou najsilnejšou za posledných päť rokov. Jedným z výsledkov je geomagnetická búrka, ktorá má potenciál poškodiť pozemské sieťové infraštruktúry. Konkrétne sa o ňu zasluhuje škvrna označená ako AR3842.
Intenzita týchto búrok sa kategorizuje podobne ako zemetrasenia. Najsilnejšie búrky spadajú do kategórie X. V rámci každej kategórie sa však ešte uplatňuje číselné hodnotenie, a to na stupnici od 1 do 9. Platí pritom, že čím je číslo vyššie, tým sú riziká vážnejšie.
K Zemi sa rútiaca geomagnetická búrka si od NASA vyslúžila hodnotenie X7,1, čo znamená, že je poriadne silná a nebezpečná. Hoci nejde o najintenzívnejšiu búrku, aká kedy bola zaznamenaná, stále môže na Zemi spôsobiť vážne škody, a to vrátane už zmienených výpadkov signálu či internetu. Najsilnejšia búrka zaznamenaná v priebehu uplynulých piatich rokov prišla v roku 2019 a pýšila sa „skóre“ vo výške X8,9.
Stojí za zmienku, že už teraz možno evidovať náznaky. Napríklad na Havaji búrka na krátko vyradila z prevádzky krátkovlnné rádio.
Podľa odhadov by mala búrka v plnej sile udrieť niekedy počas zajtrajšieho dňa, čiže soboty (5. októbra). Ak teda budete zajtra evidovať zhoršenú recepciu mobilného signálu, viete, čo za tým stojí. Svoj čas „offline“ však možno budete môcť využiť na sledovanie polárnej žiary.
Okrem búrky aj explózia
Okrem solárnej búrky sa v astronomickej obci hovorí aj o možnej explózii hviezdy T Coronae Borealis, o ktorej sa inak hovorí ako o opakujúcej sa nove. Tento názov si vyslúžila vďaka jedinečnej vlastnosti, a to periodickým explóziám, ktoré zvyšujú jej jasnosť.
K ďalej explózii môže dôjsť už čoskoro. Podľa doterajších pozorovaní hviezda vybuchuje zhruba raz za 80 rokov, keďže predtým explodovala v rokoch 1866 a 1946. Ak by k explózii skutočne došlo, T Coronae Borealis by sa objavila ako nová jasná hviezda v súhvezdí Severnej koruny. Tá sa nachádza medzi súhvezdiami Pastier a Herkules na severnej oblohe.
Presný dátum explózie nateraz nie je známy. Dobrou správou však je, že keď k nej dôjde, bude ju možné pozorovať voľným okom, a to aj na Slovensku.
Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.