Čistá energia figuruje ako budúcnosť energetiky mnohých krajín, organizácií a integračných zoskupení. Keďže je čistá, neprodukuje škodlivé emisie, ktoré prispievajú k otepľovaniu globálnej klímy. Samozrejme, možná miera využitia obnoviteľných zdrojov energie (OZE) v jednotlivých krajinách sa odvíja od viacerých faktorov, vrátane ekonomickej situácie či geografických podmienok. V tomto smere sa za priekopníka považujú aj Spojené štáty americké.
Tie aktuálne svoju pozíciu v segmente OZE ešte väčšmi upevňujú, a to vďaka kľúčovému projektu, ktorý môže priniesť čistú energiu až 2-miliónom tamojších domácností, píše server Interesting Engineering. Spojené štáty pritom už teraz produkujú 894-miiárd kWh obnoviteľnej energie, čo prezrádzajú údaje americkej agentúry Energy Information Administration (EIA), konkrétne za rok 2023.
O novom projekte pôvodne informovalo americké ministerstvo vnútra. Netýka sa pritom solárnej (slnečnej) či veternej energie, ale geotermálnej energie. Tento bohatý zdroj má obrovský potenciál pomôcť krajine dosiahnuť vytýčený ekologický cieľ, ktorým je dosiahnutie uhlíkovo neutrálneho energetického sektora do roku 2025.
Energia pre 2-milióny domácností
Rezort oznámil, že Úrad pre správu krajiny (BLM) schválil projekt geotermálnej energie, ktorý sa bude realizovať v okrese Beaver v štáte Utah. Opiera sa o využitie inovatívnej technológie, vďaka ktorej sa majú vyprodukovať až 2 GW obnoviteľnej energie. Tento objem vraj postačí na pokrytie energetických potrieb asi 2-miliónov domácností.
Podľa dostupných informácií bude v rámci projektu vybudovaná jedna z najväčších, ak aj nie absolútne najväčšia elektráreň na svete. Elektrina sa produkuje vstrekovaním vody do horúcich horninových útvarov pod povrchom. Tu sa voda ohrieva a následne mení na ekologický energetický zdroj. Táto metóda figuruje ako alternatíva k čerpaniu energie z už existujúcich podzemných vôd.
Ak všetko pôjde podľa plánu, továreň bude pokrývať plochu o rozlohe 631 akrov, čo je ekvivalent približne 2,55-milióna m2, z čoho 148 akrov (zhruba 599-tisíc m2) by malo zahŕňa verejné pozemky. Na tomto území sa očakáva vybudovanie približne 23 vrtov a 20 geotermálnych elektrární, ako aj prístupové cesty a distribučná sieť pozostávajúca z čiastkových prenosných vedení.
Projekt taktiež zahŕňa výstavbu elektrickej rozvodne, všeobecného prepojovacieho prenosného vedenia, systému zberného potrubia geotermálnej kvapaliny a ďalšie pomocné zariadenia.
Náhrada prírodného nedostatku
Prirodzene sa vyskytujúci geotermálny systém si na výrobu elektrickej energie vyžaduje tri kľúčové prvky, a to teplo, kvapalinu a priestupnosť. Kvapalina sa teda musí vedieť voľne pohybovať podzemnou horninou a dosahovať vyšších teplôt. Teplota zvyčajne nie je problém, priepustnosť už áno. Nová technológia, ktorá bude použitá v rámci projektu, tak de facto nahrádza akési prírodné nedostatky za manuálny proces. Stále by však malo ísť o environmentálne šetrný energetický zdroj.
Dr. Steve Feldgus, hlavný námestník tajomníka pre správu pozemkov a nerastných surovín, skonštatoval, že geotermálna energia je jedným z najväčších nevyužitých zdrojov čistej energie na verejných pozemkoch. BLM aj z tohto dôvodu schválil produkciu takmer 32 GW čistej energie na verejných pozemkoch.
Obnoviteľná energia pre polovicu planéty
Nový projekt istotne podporí víziu Medzinárodnej agentúry pre energetiku, ktorá v správe s názvom Obnoviteľné zdroje energie v roku 2024 (Renewables 2024) uviedla, že do roku 2030 sa celosvetová kapacita OZE zvýši o viac ako 5 500 gigawattov (GW). To je približne toľko, koľko v súčasnosti dosahuje celková energetická kapacita Európskej únie (EÚ), Spojených štátov, Indie a Číny.
V priebehu tohto obdobia agentúra očakáva až trojnásobné zrýchlenie inštalácie nových zariadení pre spracúvanie OZE, konkrétne v porovnaní s obdobím medzi rokmi 2017 a 2023. V čele týchto kľúčových inovácií má stáť Čína. Zodpovedná vraj bude za takmer dve tretiny (60 percent) všetkých zariadení OZE nainštalovaných v uvedenom období.
Do roku 2030 tak bude Čína predstavovať takmer polovicu svetovej kapacity OZE. To znamená, že OZE budú schopné uspokojiť takmer polovicu globálneho dopytu po elektrickej energii.
Tejto téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.