Banky na Slovensku takmer neustále inovujú svoje služby. Niektoré zásadné vylepšenia im však trvajú dlhšie, než je v očiach vyšších orgánov vhodné. Do tejto kategórie spadajú aj okamžité platby. Tie u nás zatiaľ ponúka len hŕstka bánk, no čoskoro sa to zmení. Implementácia tejto funkcie totiž bude povinná.
Slovenská banková asociácia (SBA) v tlačovej správe obdržanej našou redakciou uvádza, že hoci Slováci majú možnosť využívať SEPA okamžité platby vo vybraných bankách od roku 2022, už o 3 mesiace budú dostupné pre klientov všetkých bánk, a to nielen na Slovensku, ale aj v celej eurozóne.
Banky nemôžu otáľať, čas sa kráti
Najskôr však pôjde len o okamžité prijímanie platieb. Tým sa podľa SBA dosiahne prvý kľúčový míľnik zjednotenia určeného Nariadením o SEPA okamžitých platbách, ktoré zavádza povinné plošné prijímanie okamžitých platieb v eurách pre banky v eurozóne. Túto povinnosť musia dotknuté bankové inštitúcie splniť najneskôr do 9. januára 2025.
Na zavedenie podpory pre okamžité odosielanie platieb majú trochu viac času. Pri tých je konečný termín nastavený na 9. október 2025. Samozrejme, banky môžu okamžité platby sprístupniť aj skôr. Pokiaľ ide o banky mimo eurozóny, tie budú musieť uvedenú povinnosť spĺňať od roku 2027.
Bankové inštitúcie po celej Európe zavádzajú SEPA okamžité platby postupne, a to predovšetkým vzhľadom na náročnosť ich implementácie. Bankové systémy súvisiace s okamžitými platbami totiž musia spĺňať hneď niekoľko dôležitých kritérií, vrátane nepretržitej prevádzky a poskytovania bezproblémovej používateľskej skúsenosti v rámci dodržiavania prísnych štandardov v oblasti kybernetickej bezpečnosti a boja proti praniu špinavých peňazí.
Z predmetného nariadenia ďalej vyplýva, že akékoľvek poplatky späté so zasielaním a prijímaním okamžitých platieb nesmú prevyšovať poplatky, ktoré daný poskytovateľ platobných služieb účtuje v súvislosti so zasielaním a prijímaním iných úhrad zodpovedajúceho typu.
Konkurencia pre hotovosť
Marcel Klimek, výkonný riaditeľ SBA, vysvetľuje, že okamžité platby umožňujú klientom bánk realizovať rýchle a bezpečné bezhotovostné úhrady, prostredníctvom ktorých môžu uskutočniť ako národné, tak aj cezhraničné platby v eurách elektronickou formou. Môžu tak pritom spraviť kdekoľvek a kedykoľvek. Dodáva, že vďaka novým technológiám majú okamžité platby potenciál na to, aby vedeli adekvátne konkurovať hotovosti, keďže s množstvom výhod poskytujú klientom aj lepší prehľad o ich cash-flow manažmente.
O rastúcej popularite tejto funkcie svedčia aj údaje Národnej banky Slovenska (NBS), podľa ktorých sa v roku 2023 na Slovensku realizovalo až 39-miliónov SEPA okamžitých platieb, ktoré dokopy dosiahli hodnotu 11,2-miliardy eur. Zvýšil sa teda aj ich podiel na celkovom počte SEPA platieb, a to na 14,3 percenta (v poslednom štvrťroku 2023). Začiatkom tohto roka ich podiel na všetkých uskutočnených úhradách stúpol znovu, a to na 14,92 percenta. Predpokladá sa, že ich podiel bude rásť aj naďalej.
Poznáme dátumy, hoci nie vždy presné
Ako bolo spomenuté, na Slovensku sú SEPA okamžité platby dostupné vo vybraných bankách už dva roky. Aktuálne ich poskytuje sedem bánk, a to Slovenská sporiteľňa, VÚB banka, Tatra Banka, Raiffeisen Bank, Fio banka, Oberbank a J&T banka. ČSOB sprístupnila okamžité prijímanie platieb 7. októbra.
Pokiaľ ide o banky, ktoré sa aktuálne pripravujú na zavedenie okamžitých platieb, nižšie nájdete ich zoznam aj s príslušnými dátumami.
- Prima banka – od 4. novembra pre prijímanie aj odosielanie
- Privatbanka – od 4. novembra pre prijímanie, v roku 2025 pre odosielanie
- mBank – do Vianoc pre prijímanie, v roku 2025 pre odosielanie
- Štátna pokladnica – od januára 2025 pre prijímanie, v roku 2025 pre odosielanie
- 365.bank – od januára 2025 pre prijímanie, v roku 2025 pre odosielanie
- Poštová banka – od januára 2025 pre prijímanie, v roku 2025 pre odosielanie
- UniCredit Bank – od 10. decembra pre prijímanie aj odosielanie (neisté)