Apple je neslávne známy pre viaceré stratégie, ktorými viditeľne obmedzuje kapacity konkurenčných firiem v rámci svojho ekosystému. V poslednom období však musel v tomto úsilí poľaviť, a to z veľkej časti vďaka prísnej legislatíve Európskej únie (EÚ). Tá gigantovi stanovila prísne mantinely, ktorými sleduje predovšetkým zdravú hospodársku súťaž.
Legislatíva, menovite Akt o digitálnych trhoch (DMA), sa pritom dotkla aj Apple Intelligence, teda systému umelej inteligencie, ktorý Apple predstavil v rámci vývojárskej konferencie WWDC. Pôvodne nám bolo oznámené, že tento systém kvôli DMA nebude dostupný na území EÚ, no ako píše server TechCrunch, teraz prichádza nové, mimoriadne potešujúce stanovisko.
Sľubované výhody a prínosy Apple Intelligence napokon predsa len pocítia aj Európania. Systém má na území bloku debutovať v apríli budúceho roku, a to aj s podporou miestneho jazyka.
V čom bol problém?
Apple ako technologický gigant spadá medzi subjekty, ktoré v rámci EÚ ovplyvňuje zmienený Akt o digitálnych trhoch. Účelom tejto legislatívy je zabezpečiť identické podmienky pre všetky digitálne spoločnosti, bez ohľadu na ich veľkosť.
Akt stanovuje pravidlá pre technologické firmy s cieľom zabrániť im v ukladaní nespravodlivých podmienok podnikom a spotrebiteľom. Má teda zamedziť neférovým praktikám, ako je napríklad lepšie hodnotenie vlastných služieb a produktov alebo nemožnosť odstrániť predinštalovaný softvér.
Pochopiteľne, tieto podmienky sa Apple nepáčili (a zrejme stále nepáčia). Nemá však veľmi na výber. Európa je pre spoločnosť kľúčovým trhom, takže niet pochýb, že si tu chce udržať svoje postavenie. A to bude možné len vtedy, keď bude dodržiavať pravidlá.
Gigant musí v dôsledku DMA zbúrať vysoké hradby, ktoré v priebehu rokov vybudoval okolo svojho jednotvárneho ekosystému. Musí umožniť prístup riešeniam tretích strán, čo sa už prejavilo napríklad na sprístupnení možnosti výberu predvoleného vyhľadávača či inštalovaniu aplikácií prostredníctvom neoficiálnych trhovísk.
Veľké sklamanie
Pokiaľ ide o Apple Intelligence, tento systém figuruje ako hlavná črta novej generácie operačného systému iOS, menovite iOS 18. Preto mnohých zarazilo, keď sme sa dozvedeli, že systém určitý čas nebude dostupný na území EÚ. Známych detailov bolo málo, no podľa všetkého Apple Intelligence porušoval určité pravidlá. Ak by ho tu Apple vydal, vystavil by sa riziku poriadne mastnej pokuty.
Náležitosti DMA totiž jasne hovoria, že v prípade porušenia stanovených nariadení hrozí previnilej spoločnosti pokuta vo výške až 10 percent ročného obratu, čo by v prípade Apple vychádzalo na desiatky miliárd eur.
Apple zmenil postoj, AI prinesie aj do našich končín
Dnes je ale situácia iná. Apple v pondelok (28. októbra) konečne sprístupnil používateľom prvé funkcie systému Apple Intelligence, a to spoločne s aktualizáciou na iOS 18.1. Dostupné sú pre najnovšie modely smartfónov iPhone, tabletov iPad a počítačov Mac.
Používatelia však musia spĺňať dve (ďalšie) podmienky. Na kompatibilnom zariadení musia mať nastavenú americkú angličtinu, keďže to je nateraz jediný jazyk, ktorý systém podporuje. Taktiež ich zariadenie nemôže byť akokoľvek spojené s európskou adresou.
Výnimkou sú počítače Mac, na ktorých si môžu funkcie Apple Intelligence vyskúšať aj používatelia z Európy. Ich zariadenie však musí poháňať aspoň čip M1 a musí mať zapnutú americkú angličtinu. Odborníci predpokladajú, že táto výnimka je dôsledkom absencie operačného systému macOS na zozname položiek regulovaných európskymi zákonmi.
Plná dostupnosť umelej inteligencie v rámci EÚ sa predpokladá na apríl 2025. Vtedy ju budú tak budú môcť využívať už aj európski používatelia iPhonov a iPadov. Spoločnosť ozrejmila, že v priebehu budúceho roka plánuje pridať podporu pre vyše desiatku ďalších jazykov, vrátane francúzštiny, nemčiny, taliančiny, portugalčiny a španielčiny.