Prepúšťanie zamestnancov je veľmi nepríjemný jav, ktorý môže mať viacero vysvetlení. Niektoré firmy prepúšťajú, lebo musia, napríklad kvôli pretrvávajúcim ekonomickým ťažkostiam, iné zase prepúšťajú jednoducho pre to, lebo chcú. V poslednom období sa svoju ľudskú pracovnú silu rozhodlo okresať viacero známych i menej známych spoločností. Teraz sa k tejto skupine (opäť) pridáva aj Meta, informuje server The Verge.
Technologický gigant zastrešujúci globálne obľúbené sociálne siete, ako sú Facebook a Instagram, ako aj komunikačnú platformu WhatsApp, sa rozhodol prepustiť viacero svojich zamestnancov naprieč rôznymi oddeleniami. Z uvedených sa to týka pracovníkov WhatsAppu a Instagramu, no podľa osôb oboznámených so situáciou sa prepúšťanie dotklo aj divízie Reality Labs.
Podľa všetkého však tentokrát nejde o masívne prepúšťanie, ale len mierne škrty, ktorých cieľom je reorganizácia konkrétnych tímov.
Na situáciu upozornili poniektorí dotknutí, teraz už bývalí zamestnanci spoločnosti. Vystupuje medzi nimi aj Jane Manchun Wong, ktorá sa v technologickej komunite preslávila často dôležitými informáciami o nevydaných funkciách rôznych aplikácií. V roku 2023 sa pripojila k tímu zameranému na správu platformy Threads.
Dave Arnold, hovorca spoločnosti, v stanovisku pre The Verge skonštatoval, že aktuálne dochádza v rámci niekoľkých tímov k zmenám, ktorých cieľom je zabezpečiť súlad zdrojov s dlhodobými strategickými cieľmi. Žiaľ, tento proces zahŕňa aj prepúšťanie. Arnold však vysvetlil, že niektoré tímy sa len presúvajú na iné miesta a zamestnanci sa preraďujú na iné úlohy.
O prácu prišlo už vyše 20-tisíc ľudí
Posledná vlna prepúšťania prichádza po tom, čo Meta začiatkom tohto roka vyhodila časť pracovníkov divízie Reality Labs. V roku 2022 však prepustila až 11-tisíc zamestnancov, údajne kvôli prílišnému optimizmu spätému s prognózami pre rast spoločnosti na konci pandémie koronavírusu. V roku 2023 Mark Zuckerberg, generálny riaditeľ, oznámil, že dôjde k prepusteniu ďalších asi 10-tisíc zamestnancov, a to v dôsledku zlepšenia efektivity.
Prepúšťanie volia aj ďalší
Rozhodnutie prepúšťať nedávno oznámila aj sociálna sieť TikTok, ktorú vlastní čínska firma ByteDance. Pracovné vzťahy plánuje rozviazať so stovkami zamestnancov po celom svete, a to predovšetkým tých radových, ktorí sa podieľali na moderovaní zdieľaného obsahu.
Tento proces prebieha postupne, resp. vo vlnách. V rámci prvej vlny bolo prepustených približne 500 zamestnancov v Malajzii. Nasledovať budú ďalšie krajiny.
A dôvod? V tomto prípade je ním umelá inteligencia, ktorá vďaka neustále novým kapacitám dokáže moderovať obsah efektívnejšie a najmä nepretržite. Spoločnosť priznala, že väčšinu úloh, ktoré doteraz vykonávali ľudskí moderátori, prevezmú automatizované systémy. V súčasnosti už 80 % nevhodného obsahu odstraňujú algoritmy umelej inteligencie.
Téme sme sa podrobnejšie venovali v samostatnom článku, ktorý nájdete na tomto odkaze.