Životný cyklus Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) sa pomaly chýli ku koncu. Svetoznámy kolos bol do kozmu vypustený ešte v roku 1998, pričom dodnes plní svoju hlavnú misiu, ktorou je dlhodobé objavovanie záhad vesmíru. Všetko ale má svoju záručnú lehotu. Podľa súčasných očakávaní bude ISS plne prevádzkovaná minimálne do roku 2030. Následne dôjde k jej zosadeniu z orbity, pričom sa očakáva, že väčšina konštrukcie zhorí v zemskej atmosfére.
Aj preto sa mnohí čoraz častejšie pýtajú, čo presne ISS nahradí. Na jednu z možných odpovedí poukázal server Digital Trends.
Niet pochýb, že vesmírne agentúry svetových veľmocí budú chcieť aj naďalej spoločnými silami skúmať vesmír, a teda ju rozhodne niečo nahradí. Ale čo presne?
Haven-2 ako horúci kandidát
Americká spoločnosť Vast, resp. Vast Space, predstavila dizajnový návrh novej vesmírnej stanice, ktorá by v budúcnosti mohla plniť úlohu medzinárodného výskumného zariadenia v kozme. Konkrétne ho predstavila vo forme videa, ktoré nájdete pod týmto odsekom.
Rovnako ako ISS, nové zariadenie má pozostávať z viacerých modulov, pričom jeho výstavba by mala zabrať niekoľko rokov. Ponúkne však oveľa modernejšie prostredie, čo zabezpečí nielen vyšší komfort pre astronautov, ktorí ju budú obývať, ale aj širšie možnosti v rámci výskumov, experimentov a všeobecného objavovania vesmíru.
Nateraz je toto zariadenie označované ako Haven-2. Spoločnosť predpokladá, že prvý modul novej stanice by mohol byť plne funkčný už do roku 2028, čo by znamenalo plynulé prekrytie prevádzky existujúcej a novej stanice.
Následne má spoločnosť v pláne prostredníctvom ďalších modulov posielať na stanicu pokročilejšie a efektívnejšie technológie. Dočkať by sa mala aj modulu s takmer rovnakým dizajnom, aký má kupola ISS. Astronauti by tak mali k dispozícii panoramatické okno, cez ktoré by mohli nielen vykonávať dôležité pozorovania, ale aj fotiť našu planétu a posielať zachytené záznamy ústrediu na Zemi. Ďalej má byť stanica vybavená robotickým ramenom slúžiacim na pomoc s údržbou a modernizáciou vonkajších komponentov.
Posolstvo ISS bude žiť naďalej
Andrew Feustel, poradca Vastu a skúsený astronaut NASA, ktorý má na konte 23-ročnú prax a tri absolvované misie na ISS, uviedol, že stanica Haven-2 je navrhnutá s ohľadom na kompatibilitu, čo zabezpečí, že medzinárodní partneri sa budú môcť do platformy novej generácie ľahko integrovať. Dodal, že táto vízia globálnej spolupráce vo vesmíre vytvorí cenné príležitosti pre vedecký a technologický pokrok, z ktorého budú profitovať ako súčasní, tak aj noví partneri a priemyselné odvetvia po celom svete.
Podľa súčasného plánu bude vypusteniu Haven-2 predchádzať vypustenie modulu Haven-1, ku ktorému by malo dôjsť už budúci rok. Tento modul bude schopný hostiť štyroch astronautov. Ak sa štart naozaj uskutoční a podarí, Haven-1 bude vôbec prvou komerčnou vesmírnou stanicou na zemskej orbite.
Treba však zdôrazniť, že Haven-2 je len jednou z možností, pokiaľ ide o nahradenie ISS. NASA aktuálne zvažuje viacero návrhov.