Apple v posledných rokoch v rámci svojich smartfónov iPhone učinil zásadné pokroky, pokiaľ ide o výdrž batérie. K obrovskému medzigeneračnému skoku došlo najmä pri sérii iPhone 13, pričom ďalšie generácie na tom boli len a len lepšie. V poslednej dobe sa však začali hromadiť sťažnosti, v ktorých používatelia poukazujú na výrazné poklesy vo výdrži svojich zariadení. V čom je problém?
Ako píše server PhoneArena, problém to môže byť celkom rozsiahly, pričom sa týka najmä tých, ktorí sa rozhodli začleniť do testovacieho (beta) programu operačného systému iOS 18. A potvrdzuje to aj vyjadrenie, ktoré zverejnil priamo Apple na svojej stránke podpory.
Komplikácie „beta“ verzií
Každý jeden smartfón je vybavený určitým softvérom. V tomto smere figurujú hlavne dva operačné systémy, a to Android a iOS. Dá sa povedať, že pri Androide je situácia okolo testovacích verzií softvéru ešte zložitejšia, nakoľko takmer každý výrobca má aj vlastné používateľské rozhranie. Samsung má One UI, Xiaomi má HyperOS, Oppo zase ColorOS.
Všetky modely iPhone používajú iba iOS. Žiadny „skin“ navyše. Ani testovacie verzie tohto systému však nie sú imúnne voči problémom. Keďže slúžia na testovanie, nie sú dokonalé, o čom sú používatelia, ktorí si ich inštalujú, aj náležite informovaní. Môžu ich teda sužovať početné nedostatky, napríklad v rámci stability, výkonu, ako aj výdrže batérie. A presne batéria sa zdá byť hlavnou obeťou posledných testovacích verzií iOS 18.
Čo sa dá spraviť?
Apple na svojej stránke podpory odporúča používateľom, ktorí zaznamenali zhoršenie výdrže svojich iPhonov, aby po inštalácii testovacej aktualizácie vyčkali niekoľko dní a potom podnikli ďalšiu kontrolu. Hoci možno zariadenia používať ihneď po aktualizovaní, niektoré aktivity súvisiace s aktualizovaním môžu naďalej prebiehať na pozadí a negatívne tak ovplyvňovať výdrž batérie.
Ak teda patríte medzi tých, ktorí si nainštalovali testovaciu verziu iOS 18, pričom ste si všimli, že musíte hľadať elektrickú zásuvku oveľa častejšie, než ste zvyknutí, skúste chvíľu počkať. Zmienené aktivity na pozadí sa časom ukončia, čo by malo vrátiť výdrž batérie späť do normálu.
No čo robiť v prípade, že sa vám čakať jednoducho nechce? Dobrou správou je, že existuje viacero riešení, akými možno celkom významne predĺžiť výdrž smartfónu. Konkrétne iPhone má v nastaveniach batérie k dispozícii možnosť úsporného režimu, pri ktorom sa obmedzia niektoré kapacity zariadenia, no zároveň dôjde k predĺženiu výdrže.
Alternatívne môžete odinštalovať málo používané aplikácie, ktoré často ostávajú aktívne na pozadí, ako aj znížiť jas displeja či deaktivovať vibrácie alebo animácie. Tieto úkony vám zrejme pomôžu len mierne, no každé percento sa ráta.
Ďalším riešením je zaobstaranie si powerbanky. No keďže sa výdrž batérie môže zlepšiť v priebehu pár dní, asi by to pre mnohých boli zbytočne vyhodené peniaze.