Spoločnosť Intel prechádza náročným obdobím. Čelí poklesu hodnoty svojich akcií a rastúcej konkurencii nielen od tradičných výrobcov procesorov x86, ale aj od firiem zameraných na čipy s architektúrou ARM. Navyše zaostáva v globálnom závode vo vývoji umelej inteligencie, čo kladie ďalší tlak na jej pozíciu na trhu.
V snahe posilniť svoju finančnú stabilitu a získať prostriedky na investície do nových technológií, Intel údajne zvažuje predaj podielu vo svojej dcérskej spoločnosti Altera. Tá je známa výrobou programovateľných hradlových polí (FPGA), ktoré sú kľúčové v oblastiach ako telekomunikácie, automobilový priemysel či dátové centrá.
Podľa dostupných informácií hľadá Intel investorov, ktorí by mohli získať menšinový alebo väčšinový podiel v Altere, prípadne ju odkúpiť celú. Odhaduje sa, že hodnota takejto transakcie by mohla dosiahnuť minimálne 17 miliárd dolárov. Pre porovnanie, Intel v roku 2015 kúpil Alteru za 16,7 miliardy dolárov, čo bola vtedy jeho najväčšia akvizícia.
Po integrácii Altery vznikla v Inteli divízia Programmable Solutions Group (PSG), ktorá sa zameriava na programovateľné riešenia. V roku 2023 však Intel oznámil, že plánuje odčleniť PSG do samostatnej spoločnosti, ktorá opäť ponesie meno Altera. Tento krok má umožniť lepšie sústredenie sa na hlavné obchodné ciele a zvýšiť hodnotu pre akcionárov.
Prominentní záujemcovia
V technologickom svete sa špekuluje o možných kupcoch podielu v Altere. Medzi najviac spomínanými sú spoločnosti Qualcomm a ARM Holdings, ktoré patria medzi lídrov v oblasti čipov a polovodičov. Ak by sa jedna z týchto firiem rozhodla investovať do Altery, mohlo by to výrazne ovplyvniť trh a priniesť nové možnosti v oblasti vývoja technológií.
Neoficiálne informácie naznačujú, že Qualcomm má záujem aj o ďalšie časti Intelu, najmä o divíziu zameranú na návrh polovodičov. Očakáva sa však, že konkrétne kroky budú podniknuté až po nadchádzajúcich prezidentských voľbách v USA, čo by mohlo ovplyvniť regulačné podmienky pre takéto transakcie.
Prečo sa to deje?
Intel sa snaží reagovať na výzvy, ktoré prináša rýchlo sa meniaci technologický sektor. Predaj podielu v Altere by mohol poskytnúť potrebný kapitál na investície do výskumu a vývoja, najmä v oblasti umelej inteligencie, kde momentálne zaostáva za konkurenciou. Zároveň by sa mohol lepšie sústrediť na svoje kľúčové produkty a služby.
Konkurencia zo strany výrobcov ARM čipov je stále silnejšia, keďže tieto čipy nachádzajú uplatnenie v širokom spektre zariadení od smartfónov po servery. Intel preto hľadá spôsoby, ako si udržať a posilniť svoju pozíciu na trhu.
Možný predaj podielu v Altere predstavuje pre Intel významný strategický krok, ktorý by mohol ovplyvniť jeho budúcnosť aj celé odvetvie polovodičov. Očakáva sa, že v najbližšom období budú zverejnené ďalšie informácie o tomto potenciálnom obchode a jeho dopadoch na trh.