Obnoviteľná energia je predmetom záujmu mnohých spoločností, organizácií, krajín aj medzinárodných dohôd. Predstavuje totiž oveľa šetrnejšiu alternatívu k fosílnym palivám, a to nielen z hľadiska životného prostredia, ale časom potenciálne aj z hľadiska financií. Popredným zdrojmi obnoviteľnej energie sú solárne panely a veterné turbíny, s ktorými sa stretávame čoraz častejšie dokonca aj na Slovensku.
Ako píše server Mobilizujeme.cz, v takom Švajčiarsku sa rozhodli nainštalovať solárne panely na skutočne nezvyčajné miesta. Zdá sa ale, že aj napriek tomu fungujú, a teda prispievajú k vytýčeným ekologickým cieľom.
Solárne panely na opornom múre
Tieto nezvyčajné miesta pritom neboli vybrané náhodne. Švajčiarsky kantón Appenzell Ausserhoden sa rozhodol uskutočniť inovatívny projekt, v rámci ktorého si ako vhodnú lokalitu na inštaláciu solárnych panelov vybral oporný múr popri ceste v blízkosti mesta Teufen. Umiestnených tu boli hneď stovky panelov, ktorých ročná výrobná kapacita elektrickej energie dosahuje približne 230-tisíc kWh.
Aby sme boli konkrétnejší, nainštalovaných tu bolo 756 solárnych panelov s celkovým výkonom 325 kW. Ide pritom o projekt, ktorý bol uskutočnený v rámci medzinárodnej spolupráce. Nemecká spoločnosť K2 Systems dodala montážne systémy, domáci (švajčiarsky) Solarmotion sa postaral o inštaláciu, zatiaľ čo firma Hilti z Lichtenštajnska poskytla potrebné mechanické hmoždinky.
Odolajú aj tuhej zime
Panely sú pritom nielen energeticky efektívne, ale aj náramne odolné. Vydržia dokonca aj tuhé zimy, pričom boli navrhnuté tak, aby sa na nich nezachytával sneh, ktorý by blokoval prístup slnečných lúčov. Podľa výpočtov dokážu tieto solárne panely celoročne zásobovať elektrinou až 52 domácností.
Pochopiteľne, inštalácia v takto nezvyčajnej lokalite bola veľmi náročná, a to aj z hľadiska potrebných finančných investícií. Panely totiž musia odolať korózii (hrdzaveniu) a tvrdým poveternostným podmienkam. Avšak pri pohľade na všetky tie výhody, ktoré prinášajú, boli všetky finančné prostriedky adekvátnou obetou.
Ďalším benefitom takto umiestnených solárnych panelov je, že nakoľko sú inštalované na vertikálnu plochu, ktorá už tak zaberá miesto, nie je kvôli nim potrebné uberať z poľnohospodárskej pôdy. Aj to prospieva životnému prostrediu. A keďže sú orientované vertikálne, nedrží sa na nich sneh, čo zase znamená skvelú efektivitu výroby aj počas hustého sneženia.
Inšpirácia pre ostatných
Hoci je pravda, že 52 domácností nie je zrovna revolučná výrobná kapacita, švajčiarsky projekt môže inšpirovať ostatné regióny či dokonca krajiny k podobnému kroku. V takom prípade by sa pokrytie domácností obnoviteľnou energiou výrazne zvýšilo. Oporné múry nájdeme aj na Slovensku, a to nie v malých množstvách.
V budúcnosti by mohli byť solárne panely inštalované napríklad na zvukové bariéry, ktoré sa tiahnu pozdĺž diaľničných komunikácií či železničných tratí. Vhodnými umiestneniami potom môžu byť aj vertikálne plochy v priestoroch parkovacích garáží či administratívnych budov.