Google figuruje ako jedna z najväčších a najvplyvnejších technologických spoločností na svete. Okrem internetového vyhľadávania zastrešuje aj kopu iných aktivít, vrátane reklamného biznisu či umelej inteligencie. Problém je v tom, že poniektoré z týchto aktivít sú veľmi náročné na spotrebu energie. Samozrejme, Google si to veľmi dobre uvedomuje, preto už rozbehol patričné plány. A ako informuje denník Pravda, vystupuje medzi nimi aj bezprecedentná dohoda.
O ťažkostiach Google spätých s vysokou spotrebou energií na pohon svojich kľúčových podnikových operácií sme vás na našom webe už informovali. Kalifornský gigant dlhodobo deklaruje, že cieli nielen na kontinuálnu redukciu škodlivých emisií, ale aj na uhlíkovú neutralitu, resp. nulové emisie. V poslednej dobe sa mu to však veľmi nedarí. Aspoň z hľadiska čísel sa od tejto ambície čoraz viac odkláňa.
Emisie by mali klesať. Kvôli AI však rastú
Konkrétne má Google v úmysle dosiahnuť nulové emisie vo všetkých svojich prevádzkach a hodnotovom reťazci do roku 2030. Vlani však vykázal o 48 percent väčší objem emisií, a to v porovnaní s údajmi vykázanými v roku 2019. Ako ste už zrejme vyčítali z nadpisu, jednou z hlavných príčin tohto rastu bola (a stále je) umelá inteligencia (AI).
Google musí aktívne investovať ohromné sumy do dátových centier, vďaka ktorým dokáže AI udržiavať a inovovať. Materská firma Alphabet medzi aprílom a júnom tohto roka zvýšila kapitálové výdavky v tejto oblasti približne o 90 percent (medziročne), teda na 13,1-miliardy amerických dolárov (11,95-miliardy eur).
Sundar Pichai, generálny riaditeľ spoločnosti, uviedol, že Google má po prvýkrát vo svojej histórii túto jednu základnú technológiu, ktorá zasahuje do všetkých aspektov každodenného života ľudí. Vidí v nej príležitosť, ktorá môže nielen spoločnosti priniesť ohromný prospech.
K tomu dodal, že spoločnosť skúma spôsoby, akými by mohla do svojho energetického mixu zaradiť aj elektrickú energiu z jadrových elektrární. Súčasné zdroje, vrátane tých obnoviteľných, totiž prestávajú stačiť. Dátové centrá sú z energetického hľadiska veľmi náročné.
Google tak musí nájsť spôsob, ako udržiavať stabilný technologický pokrok a súbežne znižovať svoju závislosť od „špinavých“ zdrojov energie. Pichai pôvodne nespresnil, kedy a v akom množstve by Google mohol začať odoberať jadrovú energiu. Zdôraznil však, že dôjde aj k zvýšeniu investícií do využívania OZE, presnejšie solárnej a vodnej energie.
Google našiel riešenie
Ako bolo spomenuté, Google sa zrejme už dlhšiu dobu zaujímal o zaradenie jadrovej energie do svojho energetického mixu. A dnes už vie, ako na to.
Gigant podpísal bezprecedentnú dohodu na nákup jadrovej energie z hŕstky malých modulárnych reaktorov (SMR). Nepôjde však o reaktory tretej strany, ale jeho vlastné. Vybudovať mu ich má spoločnosť Kairos Power. Bezprecedentná dohoda je to z toho dôvodu, že ide o prvú korporátnu zmluvu na svete, ktorá sa týka využívania jadrovej energie výhradne pre súkromné, resp. firemné účely.
Tento projekt by sa mal zrealizovať už v nasledujúcich rokoch. Konkrétne do roku 2030 má Kairos Power pre Google vybudovať prvý malý modulárny reaktor, pričom ďalšie budú postupne pribúdať do roku 2035. Len vďaka nim vraj získa až 500 MW čistej a cenovo dostupnej energie.
Prečo práve jadro? Tento spôsob získavania energie je overený dlhoročnými skúsenosťami, ktoré sprevádza mnoho cenných dát. Jadro je dodnes vnímané ako stabilný a udržateľný zdroj, nakoľko dokáže dodávať potrebné kapacity 24 hodín denne, 7 dní v týždni, a to bez prestávky.
A nie je to len Google, kto chce vlastné jadrové reaktory. Podobný krok má aktuálne chystať aj Microsoft, ďalší technologický gigant, ktorý sa taktiež čoraz viac zaujíma o prínosy umelej inteligencie.