Samsung má začiatkom budúceho roka oficiálne predstaviť najnovšiu sériu vlajkových smartfónov Galaxy, menovite Galaxy S25. No hoci nás od tohto okamihu delí ešte niekoľko mesiacov, úniky ohľadne chystaných modelov sa doslova kopia. Veľmi často sa pritom týkajú jednej veci, resp. komponentu, a to čipu. Niektoré sú potešujúce viac, niektoré menej, niektoré vôbec. Žiaľ, tie posledné, ktoré sprostredkoval server PhoneArena, spadajú do tej tretej kategórie.
Únikov adresujúcich procesor či procesory v modeloch Galaxy S25 je tak veľa, že sa v nich takmer nedá poriadne vyznať. Preto si najskôr povieme o novších poznatkoch a až neskôr poukážeme na iné možné teórie.
Aby sme boli konkrétnejší, posledné informácie pracujú s teóriou, že minimálne najprémiovejší model z pripravovanej série, resp. Galaxy S25 Ultra, poženie nová generácia procesoru spoločnosti Qualcomm, čiže Snapdragon 8 Gen 4.
Rozhodne bude mať ponúknuť
Tento čip taktiež ešte nevyšiel, no podľa informátorov sa máme pripraviť na veľmi štedré vylepšenia, a to v azda každom smere. Podpísať sa pod ne má predovšetkým pokročilejší 3-nanometrový (nm) výrobný proces spoločnosti TSMC, no nemalá zásluha by mala pripadať aj novým jadrám Oryon, ktoré si výrobca sám navrhol.
Okrem samotných jadier by sa mala zmeniť aj ich architektúra. Zatiaľ čo súčasný Snapdragon 8 Gen 3 pracuje s rozložením 1 + 3 + 2 + 2, novinka vraj zvolí konfiguráciu 2 + 6, čiže zostavu dvoch hlavných jadier a šiestich výkonných jadier. Napokon by malo dôjsť aj k navýšeniu maximálnej taktovacej frekvencie, a to z 3,3 GHz až na 4,2 GHz.
Časom sa na internete objavil aj záznam z benchmarkingovej platformy Geekbench, ktorý mal odrážať výsledky výkonnostného testu nemenovaného zariadenia. Špekulovalo sa však, že bolo poháňané práve čipom Snapdragon 8 Gen 4, nakoľko záznam uvádzal procesor s dvoma hlavnými a šiestimi výkonnými jadrami.
Výsledky, ktoré sa mu podarilo dosiahnuť, boli prinajmenšom obdivuhodné. V teste na jedno jadro zariadenie získalo 2 884 bodov, zatiaľ čo v teste na viac jadier obdržalo až 8 840 bodov. V prípade testu na jedno jadro išlo o zhruba 35 percent lepší výsledok, než akým sa dodnes pýši Snapdragon 8 Gen 3. v prípade testu na viac jadier predstavoval výkonnostný rozdiel približne 30 percent.
Samozrejme, nový čip Qualcommu nebude zameraný len na čistý výkon CPU. Zásadné vylepšenia sa očakávajú aj v rámci výkonu grafickej jednotky (GPU) a jednotky zodpovednej za umelú inteligenciu (NPU).
Výkonnejší, no aj drahší
Takto výrazné medzigeneračné vylepšenia sú rozhodne potešujúce. Háčik je v tom, že budú aj poriadne drahé. Šíri sa viacero teórií o tom, že Snapdragon 8 Gen 4 bude stáť oveľa viac ako Snapdragon 8 Gen 3. Súčasnú generáciu majú výrobcovia zariadení, resp. smartfónov, kupovať za približne 200 dolárov. Čip novej generácie sa má výrobcom predávať za asi 240 dolárov, čo predstavuje cenový nárast o približne 20 percent.
Jednou z možných príčin vyššej ceny je rast cien základných materiálov, ktoré TSMC využíva na produkciu čipov založených na novom 3-nm procese. Práve ten má byť uplatnený aj pri novom čipe od Qualcommu. Samozrejme, čím drahšie sú komponenty, tým vyššie sú ceny konečných zariadení.
Tejto teórii však protirečí jedna dôležitá skutočnosť. TSMC vyrába čipy aj pre Apple. Nové procesory A18 a A18 Pro sú taktiež založené na 3-nm procese. Spoločnosť TD Cowan, ktorá sa zaoberá cennými papiermi, však odhalila, že špičkový A18 Pro, ktorý poháňa čerstvo uvedené modely iPhone 16 Pro a iPhone 16 Pro Max, stojí len 45 dolárov. Pochopiteľne, ide o cenu za jeden kus. Pre porovnanie, za A17 Pro si TSMC od Apple pýtalo 40 dolárov.
Z týchto čísel vyplýva, že špičkový čip pre vlajkové lode zo sveta Android bude zhruba 5-násobne drahší ako špičkový čip pre iPhony.
Dôvod tak výrazného cenového rozdielu je celkom prostý. Apple kupuje od TSMC čipy a následne ich rovno inštaluje do svojich smartfónov. Qualcomm nevyrába vlastné smartfóny. To znamená, že čipy najskôr nakúpi od TSMC a potom ich ďalej predáva konkrétnym výrobcom na základe kontraktu. Samozrejme, musí ich predávať s určitou maržou, aby vedel generovať zisk.
Samsung má alternatívu
Práve kvôli vyššej cene Snapdragon 8 Gen 4 sa začali pred časom šíriť teórie, že sa viacero výrobcov smartfónov (aj Samsung) plánuje odkloniť od Qualcommu a nahradiť ho MediaTekom. Ten totiž ponúka svoje prvotriedne čipy za oveľa nižšie, teda priaznivejšie ceny. Napríklad čerstvo predstavený procesor Dimensity 9400 AP, ktorý taktiež vyrába TSMC za využitia pokročilého 3-nm procesu, stojí len okolo 155 dolárov, čiže takmer o 100 dolárov menej, než koľko má stáť Snapdragon 8 Gen 4.
Je teda možné, že výrobcovia s vidinou nižších nákladov začnú preferovať čipy od MediaTeku. Napríklad Samsung tak už spravil. Koncom minulého mesiaca predstavil top-end tablety Galaxy Tab S10+ a Galaxy Tab S10 Ultra, pričom obidva používajú procesor Dimensity 9300+. Nemožno teda vylúčiť, že čipy od MediaTeku nasadí aj v modeloch vlajkovej série Galaxy S25.
No prečo by výrobcovia mali v záujme udržiavať náklady čo najnižšie, keď ich vždy môžu pretaviť do vyšších cien finálnych zariadení? Aj na túto otázku existuje jednoduchá odpoveď. Výrobcovia si veľmi dobre uvedomujú, že zákazníci sú extrémne citliví na akékoľvek zvýšenie cien. Vedia, že ak bude nová generácia určitého produktového radu čo i len o 100 dolárov (alebo eur) drahšia ako tá predošlá, skupina potenciálnych zákazníkov sa výrazne zredukuje, čo povedie k nižším príjmom.