Nedávne udalosti okolo domény stvr.sk priniesli zaujímavý pohľad na problematiku internetových domén a ich vlastníctva. Slovenská televízia a rozhlas (STVR), ktorá vznikla transformáciou z pôvodnej RTVS, sa ocitla v situácii, keď nemala k dispozícii doménu zodpovedajúcu jej novému názvu. Doménu stvr.sk totiž vlastnila súkromná osoba – študent, ktorý ju využíval pre svoj osobný blog.
Pozadie sporu
Po prijatí zákona o STVR sa mnohí občania postavili proti tejto legislatíve. Vznikli dve petície – jedna žiadala odstúpenie ministerky kultúry, druhá bojovala proti „únosu“ pôvodnej RTVS. V atmosfére verejného nesúhlasu sa ukázalo, že doména stvr.sk je už obsadená a štát ju nemôže využiť pre svoju novú inštitúciu.
Študent, ktorý doménu vlastnil, na nej prevádzkoval jednoduchú webovú stránku. Tvrdil, že ju bude používať ako osobný blog na recenzie hardvéru a softvéru. Zdôraznil minimalistický dizajn bez reklám a sledovacích prvkov. Zaujímavosťou bolo, že názov domény vysvetlil ako skratku pre „SlovakTechVideolessReviews.sk“.
Ministerstvo kultúry sa rozhodlo situáciu riešiť právnou cestou. Najalo si advokátsku kanceláriu, aby preskúmala možnosti získania domény.
Študent poukazoval na to, že doménu zaregistroval ešte pred účinnosťou zákona o STVR, a teda v čase, keď inštitúcia neexistovala a nemala na názov žiadne práva. Napriek tomu bol spor predložený na rozhodnutie príslušným orgánom.
Rozhodnutie v prospech štátu
Dňa 31. októbra 2024 prišlo rozhodnutie v tomto spore. Centrum alternatívneho riešenia sporov (ADR) vydalo verdikt v prospech Slovenskej televízie a rozhlasu. Doména stvr.sk tak prechádza do vlastníctva štátu a bude môcť byť využitá pre oficiálne účely novej verejnoprávnej inštitúcie.
Študent na svojej stránke informoval o výsledku s tým, že celé znenie rozhodnutia bude čoskoro dostupné na webovej stránke ADR centra. Poďakoval tiež verejnosti za podporu počas trvania sporu.
Dôsledky a ďalšie kroky
Pre Slovenskú televíziu a rozhlas toto rozhodnutie znamená, že môže naplno využívať doménu stvr.sk pre svoje potreby. Umožní to zjednotiť komunikáciu a prezentáciu inštitúcie pod jednou značkou.
Na druhej strane tento prípad otvára diskusiu o právach k doménovým menám a o tom, ako sa môžu jednotlivci a organizácie brániť v podobných situáciách. Ukazuje sa, že aj keď je doména zaregistrovaná v súlade s pravidlami, môže dôjsť k jej odobratiu v prospech silnejšieho subjektu.
Spor o doménu stvr.sk je príkladom toho, ako sa právne a technologické otázky prelínajú v digitálnom veku. Pre verejnosť je dôležité sledovať takéto prípady, pretože nastavujú precedensy pre budúce konflikty v oblasti internetových domén a duševného vlastníctva.