Európska únia sa pripravuje na zavedenie nových emisných predpisov, ktoré od januára 2025 významne zasiahnu do prevádzky dieselových áut. Tieto pravidlá sa dotknú miliónov vozidiel s naftovým pohonom, vrátane tých, ktoré v súčasnosti spĺňajú emisné normy Euro 5 a Euro 6. Zmeny vyvolávajú obavy medzi vodičmi aj výrobcami automobilov, ktorí sa musia prispôsobiť novým požiadavkám, informoval nemecký Bild.
Meranie emisií v reálnych podmienkach
Kľúčovou zmenou je nová metodika merania emisií. Doteraz sa emisie kontrolovali v laboratórnych podmienkach, kde vozidlo stálo na mieste a motor bežal na voľnobehu. Technici tak mohli presne zmerať množstvo škodlivých látok vo výfukových plynoch. Od roku 2025 sa však bude vyžadovať meranie emisií počas skutočnej jazdy. To znamená, že vozidlá budú musieť spĺňať emisné limity aj pri bežnom používaní na cestách, čo je oveľa náročnejšie.
Táto zmena môže odhaliť, že niektoré vozidlá, ktoré prešli laboratórnymi testami, v reálnych podmienkach prekračujú povolené hodnoty. Výsledkom môže byť obmedzenie ich prevádzky alebo úplný zákaz jazdy v určitých oblastiach.
Potenciálny zákaz miliónov áut
Nemecko, ako jedna z krajín s najväčším počtom naftových vozidiel, vyjadrilo vážne znepokojenie nad novými pravidlami. Minister dopravy Volker Wissing upozornil, že tieto opatrenia môžu vyradiť z prevádzky až 8,2 milióna dieselových áut v Nemecku. V liste adresovanom predsedníčke Európskej komisie vyzval na prehodnotenie plánovaných zmien, ktoré podľa neho môžu negatívne ovplyvniť ekonomiku a zamestnanosť v automobilovom sektore.
Európska únia má dlhodobý cieľ do roku 2035 ukončiť predaj nových vozidiel so spaľovacími motormi. Tento plán je súčasťou stratégie na zníženie emisií skleníkových plynov a boj proti klimatickým zmenám. Avšak rýchlosť, akou sa tieto opatrenia zavádzajú, vyvoláva otázky o pripravenosti členských štátov a automobilového priemyslu na takúto transformáciu.
Existujú obavy, že desať rokov nemusí byť dostatočný čas na kompletnú výmenu vozového parku a vybudovanie potrebnej infraštruktúry pre elektromobily. Mnohé krajiny stále nemajú dostatočný počet nabíjacích staníc a elektrické siete nemusia zvládnuť zvýšený dopyt po elektrine.
Je to obrovská výzva
Pre výrobcov automobilov predstavujú nové emisné pravidlá značnú výzvu. Budú musieť investovať do vývoja nových technológií a úpravy existujúcich modelov tak, aby spĺňali prísnejšie normy. To môže viesť k zvýšeniu nákladov na výrobu a následne aj cien pre konečných zákazníkov.
Niektoré modely vozidiel môžu byť úplne stiahnuté z trhu, ak ich úprava nebude ekonomicky výhodná. Výrobcovia sa budú musieť sústrediť na vývoj alternatívnych pohonov, ako sú elektrické alebo hybridné motory, čo môže urýchliť prechod na ekologickejšiu mobilitu.
Pre majiteľov naftových áut znamenajú nové pravidlá potenciálne problémy. Hodnota ich vozidiel môže klesnúť a v niektorých prípadoch môže byť prevádzka ich áut obmedzená. To môže ovplyvniť aj trh s ojazdenými vozidlami, kde môže dôjsť k poklesu cien dieselových áut a zvýšenému dopytu po vozidlách s inými typmi pohonu.
Vodiči budú musieť zvážiť, či sa im oplatí investovať do úprav svojich vozidiel, prejsť na iný typ paliva alebo kúpiť nové auto spĺňajúce prísnejšie normy.
Možné posunutie termínov
Vzhľadom na rozsah zmien a výzvy, ktorým čelí automobilový priemysel aj spotrebitelia, sa diskutuje o možnom posunutí termínov zavedenia niektorých opatrení. Odborníci upozorňujú, že príliš rýchle zavádzanie prísnych pravidiel môže mať negatívne dopady na ekonomiku a zamestnanosť. Európska únia bude musieť nájsť rovnováhu medzi ekologickými cieľmi a praktickými možnosťami ich dosiahnutia.
Nové emisné pravidlá Európskej únie predstavujú významný krok smerom k čistejšiemu ovzdušiu a zníženiu emisií skleníkových plynov. Avšak ich zavedenie prináša so sebou množstvo výziev pre automobilový priemysel, vodičov a ekonomiku ako celok. Bude dôležité, aby sa všetky zainteresované strany aktívne zapojili do hľadania riešení, ktoré umožnia plynulý prechod na ekologickejšiu mobilitu bez zbytočných negatívnych dopadov.