Ako zrejme viete, energie na Slovensku čaká cenový nárast. V nemalej miere za to vďačíme rozhodnutiu štátu skonsolidovať verejné financie, respektíve znížiť ich deficit, čo zahŕňa aj ukončene plošného dotovania cien energií.
Ako informuje Spravodajský portál RTVS, v dôsledku očakávaného vývoja na trhu s energiami mnoho Slovákov tápa nad tým, aký zdroj je pre nich najvhodnejší na vykurovanie. Horúcim kandidátom sa pritom zdá byť zemný plyn.
Helena Skalská, energetická expertka spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ozrejmila, že Slovensko patrí medzi najviac plynofikované krajiny, pričom prístup k zemnému plynu má až 94 percent obyvateľstva. Na základe tejto štatistiky uviedla, že využívanie zemného plynu ako tepelného zdroja je zmyselnou voľbou. K tomu ešte doplnila, že v najbližších desaťročiach by nemalo dôjsť k odstaveniu dodávok plynu. Zmeniť by sa mal nanajvýš zdroj, z ktorého bude prúdiť.
Túto možnosť podporuje aj fakt, že Slováci môžu na plynové kotle obdržať pomerne štedrú dotáciu, a to konkrétne v rámci programu Obnov dom. Táto dotácia však má jednu kľúčovú podmienku – kotol musí byť zaobstaraný v súvislosti s rekonštrukciou domu a potenciálna úspora energie musí dosiahnuť minimálne 30 percent.
Účinnosť 98 percent, možná úspora až 25 percent
Skalská poradila, že odhliadnuc od dotácie je najvhodnejším obdobím na kúpu plynového kotla koniec vykurovacej sezóny, teda zvyčajne prelom mája a júna. Jeho kúpa sa pritom má oplatiť nielen tým, ktorí ešte kotol nemajú, ale aj tým, ktorí používajú staršie kotly.
Novšie modely totiž dokážu zužitkovať teplo, ktoré vzniká kondenzáciou pary v spalinách. Aj vďaka tomu dosahuje ich účinnosť až 98 percent. Pokiaľ máte doma niekoľko dekád starý kotol, podľa Skalskej môžete kúpou nového modelu na palive ušetriť až 25 percent.
Opomenúť však nemožno ani tvrdenia Mareka Nemkyho, analytika finančných trhov spoločnosti XTB. Ten podotkol, že poradie druhov palív podľa ekonomickej výhodnosti sa v priebehu posledného roku nezmenil. Drevo aj naďalej zostáva najlacnejším palivom, čo sa týka výhrevnosti, teda v cene na kWh. Za drevom nasleduje zemný plyn, hnedé uhlie a ústredné kúrenie.
Šetrenie v období najvyššej spotreby
Asi vám nemusíme hovoriť, že k najvyššej spotrebe energií dochádza počas zimného obdobia, respektíve počas vykurovacej sezóny. Logicky je tak toto obdobie vhodné aj na vytvorenie úspory.
Šetriť energiami pritom môžete aj bez dodatočných nákladov. Veľa spraví už jednoduchá regulácia teploty. Ak nepatríte medzi tú skupinu ľudí, ktorej je stále zima, môžete doma vykurovať na nižšie teploty. Majte na pamäti, že znížením teploty v miestnosti len o jeden stupeň môžete ušetriť až 6 percent energie, tvrdí expertka.
Pomôcť potom môže aj regulovanie teploty ohrievača teplej vody. Na výstupe by sa nemala zobrazovať hodnota vyššia ako 55 stupňov. V opačnom prípade, ľudovo povedané, vyhadzujete peniaze do luftu. Napokon expertka poukazuje na dôležitosť vetrania. Zbytočne dlho otvorené okná vedú k významnému úniku tepla z interiéru. Vetrajte teda krátko a efektívne. Namiesto vetračky otvorenej na pol hodiny radšej otvorte okno či balkónové dvere dokorán na kratšiu chvíľu.