Zatiaľ čo mnohí veria tomu, že ceny energií v určitom bode budúcnosti klesnú, objavujú sa aj názory, ktoré tvrdia presný opak. Už teraz sú energie celkom drahé, pričom inak tomu nebude ani v budúcom roku. Práveže budú ešte drahšie, pod čo sa najviac podpíšu vyššia, resp. 23-percentná základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH) a ukončenie plošného dotovania od štátu.
Podľa Mareka Nemkyho, analytika finančných trhov spoločnosti XTB, sa trhové ceny energií aktuálne nachádzajú nad cenami z obdobia pred pandémiou koronavírusu. Uviedol tak v rámci stretnutia s novinármi, ktoré sa konalo včera, čiže 24. októbra, informuje denník Teraz.sk.
Stále však majú byť súčasné ceny energií nižšie, než aké boli evidované počas energetickej krízy. Analytik tvrdí, že domácnosti nateraz tento rast nepociťujú, nakoľko sú chránení reguláciami a dotáciami. Už začiatkom budúceho roku sa to však zmení.
Energie budú drahšie
Slováci sa budú musieť pripraviť predovšetkým na drahšie vykurovanie. Nie všetky domácnosti však budú vnímať rovnaký cenový rast. Rozdiely v nákladoch sa budú odvíjať od toho, čím presne kúria.
Podľa analytika na cenotvorbu v tomto smere vplýva najmä cena plynu. Tá v budúcom roku stúpne, nakoľko dôjde k ukončeniu plošného dotovania. Niektoré domácnosti si vraj budú musieť priplácať viac ako 30 percent. Lepšie na tom budú domácnosti, ktorý kúria drevom. Ceny dreva totiž mierne klesli, takže je ekonomicky najvýhodnejšie.
Pokiaľ ide o elektrinu, za tú Slováci oproti zahraničiu platia najmenej, nakoľko neprichádzajú do stretu s burzovými cenami. Aj to by sa malo zmeniť v budúcom roku, avšak len minimálne. Analytik odporúča, že pokiaľ niekto vykuruje elektrinou, oplatí sa mu pozrieť na ponuky konkurenčných dodávateľov energií. Rozdiely v cenách vraj môžu v niektorých prípadoch dosahovať až 20 percent.
Drevo je najlacnejšie
Nemky ďalej podotkol, že poradie druhov palív podľa ekonomickej výhodnosti sa v priebehu posledného roku nezmenil. Drevo aj naďalej zostáva najlacnejším palivom, čo sa týka výhrevnosti, teda v cene na kWh. Za drevom nasleduje zemný plyn, hnedé uhlie a ústredné kúrenie.
Veľa však závisí aj od účinnosti kotlov a využitia energie. Napríklad tepelné čerpadlo môže vyrábať teplo približne za rovnakú cenu ako plynový kotol, avšak s vyššími obstarávacími nákladmi na kotol.
Najvyššiu účinnosť majú elektrické kotly, no taktiež ide o najdrahšiu možnosť vykurovania. Pokiaľ ide o vykurovanie tuhým palivom, to je drahšie aj ako drevo, aj ako elektrina.
Napokon analytik skonštatoval, že domácnosti môžu výrazne ušetriť investovaním do izolácie domov, ako aj úpravou svojho prístupu, resp. narábaniu s energiami.
Možnosti úspory peňazí za energie sa nepochybne dostanú ešte viac do popredia záujmu slovenských domácností. Podľa Nemkyho totiž lacnejšie energie na Slovensku zrejme už neuvidíme.
Faktúry vyššie aj o 450 eur
Ako bolo spomenuté, výrazné navýšenie nákladov pocítia najmä tie domácnosti, ktoré na svoj chod využívajú predovšetkým plyn. Vyplýva to aj z výpočtov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ten vypracoval hneď niekoľko príkladov, ktoré ponúkajú aspoň ako-takú predstavu o tom, na aké ceny sa treba pripraviť.
ÚRSO vypracovalo analýzu založenú na aktuálnych trhových podmienkach. Pre odberateľov v tarife D1, ktorí využívajú plyn len na varenie, sa očakáva mesačné zvýšenie nákladov o približne 1 euro vrátane novej 23-percentnej DPH. Ročne to predstavuje nárast okolo 14 eur.
Domácnosti, ktoré na plyne varia a ohrievajú teplú vodu, zaznamenajú mesačné zvýšenie približne 16 eur, čo ročne predstavuje okolo 192 eur navyše. Najvýraznejší nárast pocítia odberatelia v tarife D3, ktorí plyn využívajú aj na vykurovanie. Ich mesačné náklady stúpnu o približne 38 eur, teda ročne o asi 456 eur.