Elon Musk je bez akýchkoľvek pochýb jednou z najvplyvnejších osobností na svete. Vlastní viacero významných firiem a pripisuje si kopu neuveriteľných úspechov. Pochopiteľne, úspešná kariéra sa adekvátne odráža na hodnote jeho majetku. Tá v čase písania tohto článku dosahuje 270-miliárd dolárov, konkrétne podľa rebríčka Bloomberg Billionaires Index.
A v budúcnosti sa to vraj nezmení. Ako informuje CNN, Elon Musk je na dobrej ceste stať sa vôbec prvým bilionárom. Podľa Informa Connect Academy by sa mu to mohlo podariť už v roku 2027. Cesta k tomuto titulu však rozhodne nebude jednoduchá.
Uvedený časový údaj vyplýva zo skutočnosti, že Muskovo čisté imanie rastie priemerným tempom 110 percent každý jeden rok. V rámci pretekov k biliónovému majetku je teda jasným favoritom. Nie je však jedinou osobou, ktorá to môže v blízkej budúcnosti docieliť.
Má však konkurenciu
Nemožno totiž odvracať zrak od rapídneho rastu spoločnosti NVIDIA, ktorá figuruje ako kľúčový hráč na trhu s čipmi pre systémy umelej inteligencie (AI). Práve vďaka tomuto segmentu vykázala za tento rok rast trhovej kapitalizácie až 181,58 percenta, pričom v minulom roku to bolo až 235,88 percenta. Aktuálne ide o druhú najhodnotnejšiu firmu na svete s trhovou kapitalizáciou 3,444-bilióna dolárov. Prvé miesto si drží Apple s hodnotou 3,508-bilióna. Rozdiel tu teda nie je markantný.
Pochopiteľne, z rastu spoločnosti najviac ťaží jej generálny riaditeľ Jensen Huang. Ak sa mu podarí udržať súčasné tempo rastu, bilionárom by sa mohol stať v roku 2028. Aktuálne hodnota jeho majetku dosahuje 123-miliárd dolárov.
Silným kandidátom je potom aj Guatam Adani, indický miliardár. Aj ten sa vraj môže stať bilionárom v roku 2028.
Elon Musk má za sebou dlhú cestu
Teraz ale späť k Muskovi. Nedá sa s istotou predpovedať, že status bilionára dosiahne ako prvý. Vo veľkej miere to bude závisieť od budúceho výkonu jeho najcennejšieho podniku, ktorým je automobilka Tesla. Tá sa nie až tak dávno ukázala byť celkom volatilná. Napriek tomu ale dosahuje hodnotu 836,15-miliardy dolárov, čo je viac, než hodnota spoločností Netflix, Coca-Cola, Visa či Mastercard.
Musk v spoločnosti vlastní takmer 13-percentný podiel, čo v prepočte vychádza asi 108-miliárd dolárov. Vlastní však ďalších 303-miliónov akciových opcií, ktoré súvisia s jeho kontroverzným balíkom odmien, ktorý bol pôvodne zrušený súdom, no neskôr sa dočkal obnovy a schválenia zo strany akcionárov.
Aj Tesla však čelí tvrdej konkurencii. Nie je jedinou úspešnou firmou podnikajúcou v oblasti elektrického pohonu. Problém pre ňu predstavuje najmä rapídny rast čínskych producentov, ktorí majú vďaka štedrým dotáciám výrazne lacnejšiu výrobu aj expanziu na zahraničné trhy.
Tesla sa taktiež v minulosti stretla s početnými kontroverziami a kauzami. Musela napríklad pristúpiť k viacerým zvolávacím akciám, pričom v tomto smere stoja za zmienku aj viaceré komplikácie späté s elektrickým pick-upom Cybertruck. Jeho príchod sa výrazne oneskoril, pričom napokon debutoval za vyššiu cenu, než aká bola pôvodne oznámená.
Rozhodne však na tom je lepšie ako kedysi. Napríklad v roku 2008 Musk prehlásil, že Teslu od bankrotu delilo len pár dní. Záchrana prišla až na poslednú chvíľu, a to v podobe mastnej pôžičky.
Vizionár si ale vždy zachoval svoju vieru a iniciatívu, vďaka ktorej dnes vystupuje ako najbohatší človek na svete, a to s takmer 70-miliardovým náskokom. Rozhodne teda má prostriedky, skúsenosti a kapacity na to, aby sa do konca dekády stal aj prvým bilionárom. Bude si to ale vyžadovať kopu úsilia a správnych rozhodnutí, ako aj menej kontroverzných výrokov na sociálnych sieťach.