Elon Musk znovu prehovoril o svojom pláne navštíviť Mars. Kolonizovanie červenej planéty je predmetom jeho záujmu už dlhé roky, pričom tento zlomový okamih sa zdá byť čoraz bližšie. Po novom svetoznámy vizionár prehlásil, že prvé rakety k susednej planéte vyšle do dvoch rokov. Najskôr však bez posádky.
O tento ambiciózny časový plán sa podelil prostredníctvom príspevku na sociálnej sieti X. Prečo práve o dva roky? Vtedy sa totiž má otvoriť akési tranzitné okno, čo možno opísať ako obdobie, kedy panujú najvhodnejšie podmienky na cestu k Marsu.
Návšteva Marsu bude prebiehať vo viacerých vlnách. Tá prvá, ku ktorej by malo dôjsť v roku 2026, bude zahŕňať vyslanie hneď niekoľkých rakiet Starship bez posádky. Podľa všetkého pôjde o akýsi experiment, ktorého cieľom bude otestovať zmienené tranzitné podmienky. V prípade, že sa misia podarí, ďalšia vlna už bude zahŕňať aj ľudskú posádku.
26-mesačný odstup
Druhá vlna by mala nasledovať s dvojročným odstupom, presnejšie 26 mesiacov po prvej vlne. „Na Mars môžete vycestovať približne každé dva roky. Každých 26 mesiacov sa planéty priblížia a môžete cestovať zo Zeme na Mars. V tomto období sa nachádzame už teraz, alebo sa v ňom budeme nachádzať v najbližších mesiacoch. O dva roky dôjde k ďalšiemu priblíženiu planét. Vtedy chceme na Mars vyslať prvé rakety Starship,“ vysvetlil Musk v rámci verejného vystúpenia.
Toto vyjadrenie potvrdzuje dávnejší časový plán, o ktorom sme vás informovali koncom septembra. Aj vtedy Musk uviedol, že prvé lode Starship bez posádky budú k Marsu vyslané v roku 2026. Zahrnutie ľudských pasažierov vtedy plánoval do roku 2030.
Je to možné, nie isté
Musíme vás ale upozorniť, že časové plány prezentované Muskom nie sú vždy striktné. Ešte v roku 2016 uviedol, že pilotované misie zahŕňajúce červenú planétu sa začnú realizovať v roku 2022.
Na rozdiel od tej doby však SpaceX teraz pravidelne dopravuje astronautov napríklad na obežnú dráhu Zeme. Dokonca už došlo aj k úspešnému testu masívnej lodi Starship. Práve tá by mala poslúžiť na realizovanie prvej výpravy na Mars.
Napriek tomu si ale mnohí odborníci misia, že nový časový harmonogram je stále celkom ambiciózny a možno aj trochu príliš optimistický, hoci uznali, že je v súlade s metódou spoločnosti stanovovať ambiciózne ciele, ktoré poháňajú priemysel smerom vpred, aj keď sa ich nepodarí dosiahnuť.
Philip Metzger, bývalý vedec NASA a profesor planetárnej vedy na University of Central Florida, si myslí, že sme ešte nikdy neboli tak blízko k vyslaniu ľudí na Mars. Je toho názoru, že Muskov časový plán je mierne optimistický, no zároveň nevylučuje, že stojíme na prahu novej éry.
Musk ešte má čo riešiť
Samozrejme, okrem načasovania bude musieť vizionár vyriešiť aj iné dôležité otázky, napríklad spotrebu paliva. Vybraná loď Starship totiž spotrebuje väčšinu paliva na to, aby sa dostala na obežnú dráhu, čo znamená, že ho bude potrebné doplniť v kozme.
Metzger odhadol, že palivo bude vo vesmíre potrebné doplniť až štyrikrát, čo znamená, že SpaceX musí významne zdokonaliť technológie dokovania a prenosu paliva medzi dvoma kozmickými loďami.