Tankovanie na Slovensku v uplynulých mesiacoch zaznamenalo celkom zaujímavý vývoj. Hoci je leto zvyčajne späté s aktívnou motoristickou sezónou, kedy by mali ceny pohonných hmôt stúpať, tento rok kontinuálne klesali. Dopyt po rope sa držal na nízkych úrovniach, a to predovšetkým zo strany Číny. Za celkom priaznivé ceny pritom tankujeme aj dnes. A dobrou správou je, že inak by tomu nemalo byť ani v nasledujúcich týždňoch, píše Spravodajský portál RTVS.
V priebehu leta vzniklo viacero teórií o tom, ako sa budú ceny ropy, a teda aj pohonných hmôt, vyvíjať v nasledujúcom období. Niektorí analytici mali skôr optimistický náhľad, iní hovorili aj o možných negatívnych scenároch. Aktuálne dáta z trhu však ukazujú, že ropa sa stále drží na relatívne nízkych cenách. Pohonné hmoty na slovenských čerpacích staniciach sú aktuálne najdostupnejšie od roku 2020.
Lacné tankovanie
Naplnila sa tak predpoveď jedného z analytikov, že cena za liter benzínu klesne na 1,50 eura a cena za liter nafty na 1,40 eura. Radovan Potočár, analytik portálu energie-portal.sk, ozrejmil, že v aktuálnych cenách je už premietnuté zníženie cien z leta tohto roku. Aj on poukázal na kontinuálne zlacňovanie benzínu a nafty.
Marián Kočiš, analytik Slovenskej sporiteľne, vysvetlil, že nižší tlak na dopyt po rope, a teda aj na ceny pohonných hmôt, je výsledkom pomalšieho oživovania ekonomiky. Poukázal taktiež na zatiaľ neeskalujúci konflikt na Blízkom východe.
Cena jedného barelu (159 litrov) ropy na trhoch sa aktuálne pohybuje okolo 74 dolárov. Len nedávno sa pritom jeden barel obchodoval za 80 dolárov.
Je pritom vysoko pravdepodobné, že priaznivé ceny na čerpacích staniciach budú pretrvávať ešte niekoľko týždňov, možno aj do konca roka. Lukáš Kovanda, hlavný ekonóm Trinity Bank, skonštatoval, že pokiaľ by na Blízkom východe došlo k veľkej vojne, cena ropy by výrazne stúpla, čo by sa premietlo aj do vyšších cien pohonných hmôt. Nateraz však ale nejde o základný scenár, takže ceny benzínu a nafty by mali ostať v blízkej dobe stabilné.
Hrozí masívne zdražovanie
Odborníci však varujú, že lacné tankovanie tu nebude večne. Zmena by mala nastať začiatkom budúceho roka, kedy na Slovensku začne platiť vyššia základná sadzba dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorá je súčasťou nedávno schváleného konsolidačného balíka. Jeho cieľom je stabilizovať stav verejných financií a znížiť štátny deficit.
Potočár vysvetlil, že napríklad cena samotného 95-oktánového benzínu činí okolo 70 centov na liter. Zvyšnou sumou, ktorá sa k tejto cene nabaľuje, sú dane. Najväčší podiel pritom má spotrebná daň vo výške až 50 centov na liter. Z toho vyplýva, že keď dôjde k navýšeniu DPH, dôjde aj k zdraženiu pohonných hmôt.
A to ešte nie je najhorší scenár. Znovu treba poukázať na geopolitické napätie na Blízkom východe, ktorého eskalácia môže výrazne zvýšiť dopyt po rope, a teda aj jej cenu. Ak by zdražela výraznejšie, vraj nemožno vylúčiť, že ceny palív vyskočia až na 2 eurá za liter.