Internet je známy asi každému z vás. Keby to tak nebolo, nečítali by ste tento článok. Avšak bežný internet, ktorý je dnes dostupný takmer všade a všetkým, je len jedna časť online sveta. Tá druhá je oveľa temnejšia a nebezpečnejšia, z čoho vyplýva aj jej názov – Dark Web. O čo presne ide a prečo je vhodné sa mu vyvarovať? Nielen na tieto otázky si odpovieme nižšie.
Ako vysvetľuje server Mobilizujeme.cz, hoci je Dark Web súčasťou internetu, funguje v úzadí a anonymite. Práve z tohto dôvodu je domovom pre rôzne podivné, často aj kriminálne aktivity. To, pochopiteľne, predstavuje veľkú hrozbu pre každého, komu sa podarí doň dostať. A to nie je zrovna ťažká úloha, no o tom trochu neskôr.
Dark Web nie je žiadnou prelomovou novinkou. Táto časť internetu funguje už dlhé roky, pričom do širšieho povedomia verejnosti sa dopracovala okolo roku 2009. Do istej miery možno Dark Web poňať ako necenzurovanú verziu internetu, ktorý bežne používa drvivá ľudí. A ako bolo spomenuté, absencia cenzúry otvára dvere rôznym záškodníckym činnostiam.
Sortiment je široký… a nebezpečný
Na Dark Webe nájdete azda úplne všetko, na čo len dokážete pomyslieť. Nie všetky aktivity, ktoré sa v ňom vykonávajú, sú nelegálne, no veľká časť áno. Natrafiť tu teda môžete ako na neškodné stránky, tak aj na domény, ktoré viditeľne neberú do úvahy riziko zákonného trestu. Medzi tie aktivity, ktoré presahujú hranice zákona, patrí napríklad obchodovanie so zbraňami, falošnými dokladmi či drogami. Obchoduje sa tu však aj s ukradnutými osobnými údajmi používateľov alebo hackerskými službami.
V niektorých prípadoch potom môže Dark Web fungovať ako veľmi komplexná VPN služba. Nájdete tu napríklad stránku Facebooku, ktorá je týmto spôsobom dostupná napríklad v krajinách, kde sociálna sieť oficiálne nie je dovolená, resp. dostupná.
Dá sa naň dostať, no nie je to dobrý nápad
Isto sa medzi vami nájde aspoň zopár tých, ktorí by chceli dianie na Dark Webe vidieť na vlastné oči. A do istej miery to vieme pochopiť. Treba však mať na pamäti, že vstup do temnej strany internetu je náramne nebezpečný, a to aj v prípade, že sa v ňom neplánujete akokoľvek angažovať. Ani si nemusíte uvedomovať, že ste cielene vedení na stránku, ktorá vás môže veľmi rýchlo pripraviť o citlivé údaje, v horšom prípade vás zahrnúť do nelegálnej činnosti.
Zlo tu naozaj číha na každom rohu. Ani sa nenazdáte a máte problém. Aj malé pochybenie v opatrnosti vás môže vážne ohroziť. Samozrejme, vo vstupe na Dark Web vám nemáme ako zabrániť. A vieme, že internet je plný návodov, ako to docieliť. Preto vám toto hľadanie trochu uľahčíme. Rozhodne vám to ale neodporúčame.
Takže ako sa dostať na Dark Web? V podstate to nie je ktovieako zložité. Predsa len návštevou temnej strany internetu neporušujete zákon. Nepokúšajte sa však o to za použitia bežných prehliadačov, ako je Google Chrome, Microsoft Edge či Mozilla Firefox. Tie totiž existenciu Dark Webu de facto ignorujú. Potrebujete teda špeciálny prehliadač, ktorý vám to umožní. A jedným takým je napríklad TOR.
TOR dokáže zobraziť stránky so špeciálnou doménou končiacou sa na „.onion“. V procese vyhľadávania pritom plne chráni identitu používateľa. Znovu však pripomíname, že nech už sa poistíte akokoľvek, prehliadanie Dark Webu je všetko, len nie bezpečné.
Spoľahlivý recept na vírus
Okrem už uvedených hrozieb tu sídlia aj skúsení kybernetickí zločinci, ktorí vás dokážu v sekunde vystaviť rôznym škodlivým kódom, resp. infikovať vaše zariadenie škodlivým softvérom. Ten môže kradnúť vaše dáta, alternatívne zrkadliť všetku vašu interakciu so zariadením. V oboch prípadoch hrozia veľmi vážne následky, takže buďte maximálne ostražití.