Život na Slovensku už dlhú dobu nie je zrovna lacný. A zdá sa, že tak skoro sa to nezmení. Od budúceho roka totiž začne platiť konsolidačný balík, respektíve vyššia základná sadzba dane (DPH) a nová transakčná daň. Na zdražovanie sa však údajne budeme musieť pripraviť ešte pred koncom tohto roka. Žiaľ, týkať sa to má aj obľúbených vianočných sviatkov, ktoré sa bežne spájajú s chutnými pečenými pochúťkami. Dôvodom je rapídne zdražovanie jednej základnej potraviny.
Práve tie údajne budú výrazne drahšie, a to kvôli raketovému rastu cien masla. Ako píše denník Teraz.sk, táto základná potravina zdražuje už niekoľko mesiacov, a to v celej Európe. Jej ceny dokonca atakujú rekordné maximá.
Pochopiteľne, to je zlá správa nielen pre domácnosti, ale aj pre pekárov a cukrárov. Tí sa aktuálne pripravujú na hojnú vianočnú sezónu, pričom už teraz ich sužujú rastúce náklady na čokoládu a cukor. Keď k tomu pridáme ešte zdražujúce maslo, dostávame sa k riziku výrazne drahšieho vianočného pečiva, okrem iného.
Čoraz drahšie potraviny
Prudký rast cien masla podľa analytikov spôsobuje kombinácia silného dopytu, obmedzených zásob a preferencií spotrebiteľov mlieka, ktorí uprednostňujú výrobu ziskovejších produktov, ako je napríklad syr. Pre lepšiu predstavu, ceny masla v Európe koncom septembra vykázali medziročný rast až o 80 percent, teda na viac ako 8-tisíc eur za metrickú tonu. Vyplýva to z údajov zverejnených Európskou komisiou (EK).
Tento problém pritom netrápi len Európu. Maslo je drahšie aj v Austrálii a na Novom Zélande, avšak v týchto regiónoch v priebehu septembra kleslo, konkrétne z letných maxím.
Stojí za zmienku, že hoci si veľké potravinárske spoločnosti vopred, teda ešte pred väčšou produkciou vianočných cukroviniek, vytvorili značné zásoby masla, súčasný vývoj stále kladie obrovský nátlak na malých výrobcov, ktorí tak budú musieť zdvihnúť svoje ceny.
Poukázať potom možno aj na minuloročný pokles produkcie mlieka vo väčšine častí sveta, vrátane Európy, Spojených štátov i Nového Zélandu, teda najväčšieho svetového vývozcu mlieka a masla. Nízke ceny v kombinácii s vysokými nákladmi na krmivo totiž odradili a stále odrádzajú veľkú časť farmárov.
Tento rok je situácia ohľadne výroby mlieka lepšia, avšak stále nestíha rastúcemu dopytu. Z tohto dôvodu výrobcovia uprednostňujú produkciu viac konkurencieschopných výrobkov,
Zdražovanie masla ďalej spôsobili aj rastúc obavy z ďalšieho poklesu dodávok mlieka, ktoré sú príčinou šírenia vážnych chorôb u dojníc na území západnej Európy.
Pokiaľ ide o predpoklady pre budúci vývoj, ceny základnej potraviny by mali časom klesnúť. Vraj ale potrvá mnoho mesiacov, kým to ovplyvní aj ceny konečných produktov, ktoré sa z masla vyrábajú.
Koniec roka bude náročný
A žiaľ, to stále nie je všetko. Ako sme vás informovali v samostatnom článku na tomto odkaze, konkrétne Slováci budú mať koniec roka po finančnej stránke náročnejší aj kvôli v úvode zmienenému konsolidačnému balíku, presnejšie kvôli 23-percentnej sadzbe DPH.
Slováci rozmýšľajú ekonomicky, čo znamená, že sa na vyššie ceny väčšiny tovarov a služieb začínajú pripravovať v predstihu. Podľa Davida Chmelařa, generálneho riaditeľa skupiny Heureka Group, ktorá vydáva nákupného poradcu eCommerce Insider, schválené konsolidačné opatrenia ovplyvnia už predvianočné nákupy na slovenských e-shopoch.
Chmelař pritom zdôranil, že posledný kvartál je z hľadiska objemu predaja najdôležitejším obdobím roka. To znamená, že šetrnejší prístup slovenských spotrebiteľov môže výrazne ovplyvniť tržby viacerých obchodov, čo v niektorých prípadoch predstavuje riziko značných komplikácií. Príkladom je e-shop Mall.sk, ktorý sa už dlhšie topí v červených číslach, takže štedré predvianočné nákupy by mu rozhodne pomohli.
Analýzy eCommerce Insider hovoria, že slovenský e-commerce si zatiaľ v tomto roku udržiava jednociferný rast. Po predchádzajúcich dvoch kvartáloch (štvrťrokoch) sa podarilo tento pozitívny trend udržať aj v treťom štvrťroku, ktorý skončil s rastom tržieb o 3 percentá, konkrétne v porovnaní s predošlým rokom.