Slováci milujú online nakupovanie, čo dokazujú viaceré štatistiky. To však predstavuje aj vážne riziká, nakoľko nie všetky obchody sú stopercentne poctivé. Niektoré z nich sa tu a tam dopustia chyby, ktorá je natoľko kritická, že neunikne nielen pozornosti médií, ale ani kontrolnému orgánu Európskej únie (EÚ). Ten sa aktuálne vo veľkom zaujíma o čínsky e-shop Temu.
Tento obchod sa už dlhšiu dobu spája s rôznymi kontroverziami. Teraz sa stal terčom vyšetrovania vedeného Európskou komisiou (EK), a to kvôli podozreniu z predaja nelegálneho tovaru na európskom území, informuje portál Aktuality.sk.
EK dnes oznámila, že došlo k zahájeniu formálneho vyšetrovania populárnej obchodnej platformy, ktorá sa mala dopustiť porušenia zákona o digitálnych službách, a to predajom a distribúciou výrobkov, ktorú sú na území EÚ klasifikované ako nelegálne. E-shop vyzvala k spolupráci a zároveň mu pohrozila poriadne mastnou pokutou. Tá sa v prípade uznania viny môže vyšplhať až na 6 percent jeho ročného obratu.
Podivné praktiky, nedostatočná snaha
Komisia kritizuje Temu aj za to, že nevyvíja dostatočné úsilie v blokovaní nelegálneho tovaru. Viacero nepoctivých obchodníkov malo platformu využívať aj po tom, čo boli predbežne zablokovaní. Okrem toho je problémom riziko vzniku závislosti, a to v dôsledku programu odmien, ktorý e-shop poskytuje.
V rámci vyšetrovania boli od Temu vyžiadané kľúčové informácie ohľadne opatrení, ktoré obchod prijal s účelom zabrániť opätovnému výskytu obchodníkov predávajúcich nelegálne výrobky. Taktiež chce získať podrobnejšie vedomosti o jeho snahe minimalizovať riziká smerom k spotrebiteľom.
Nateraz nie je isté, akým smerom sa bude vyšetrovanie uberať. Ako však bolo spomenuté, toto nie je prvýkrát, čo dozorné orgány zdvihli varovný prst.
Napokon ešte možno spomenúť, že Temu nie je jediným subjektom, ktorý aktuálne podlieha vyšetrovaniu zo strany EÚ. V súvislosti s dodržiavaním náležitostí zákona o digitálnych službách boli zahájené konania aj voči spoločnostiam X, TikTok a AliExpress.