Nabíjanie elektroniky sa postupom času stalo bežnou súčasťou každodenného života viacerých z nás. Pravidelne nabíjame nielen smartfóny, ale aj slúchadlá, hodinky, náramky či dokonca prstene. Táto potreba však dala za vznik jednému zlozvyku, ktorého riziká sa zvyknú významne podceňovať. Upozornila na ne agentúra SITA.
Týmto zlozvykom je ponechávanie nabíjacieho adaptéru v elektrickej zásuvke aj po skončení nabíjania, resp. odpojení daného zariadenia od kábla. Veď prečo by sme ho vyberali zo zásuvky, keď vieme, že ho budeme onedlho znovu potrebovať? Dôvodov je viac, než by ste si mohli myslieť.
Hoci ide o zdanlivo neškodný zlozvyk, v skutočnosti predstavuje viacero rizík, často aj celkom vážnych. Odborníci vyzývajú používateľov na zvýšenú opatrnosť a zároveň poskytujú cenné rady, ako s nabíjacími adaptérmi narábať správne.
Vyššie účty za elektrinu
Prvý dôvod, prečo by ste nemali nechávať adaptéry v zásuvkách, sa týka financií. Keď adaptér nie je cez kábel pripojený do zariadenia, neprenáša energiu, a teda by nemal spotrebúvať žiadnu elektrinu, nie? Nie. Aj keď adaptér nie je pripojený k zariadeniu, stále zo siete odoberá určité množstvo energie. V krátkodobom časovom horizonte je toto množstvo zanedbateľné, no ak nabíjačku nechávate naprázdno zapojenú v zásuvke niekoľko mesiacov vkuse, jej spotreba sa môže viditeľne pretaviť do vyššieho účtu za elektrinu.
A nejde len o vás ako konečného spotrebiteľa, ale aj o to, že ide o neefektívny prístup, ktorý výrazne zaťažuje zdroje energie.
Hrozí aj požiar
Ďalší dôvod sa týka bezpečnosti. I keď je veľká časť moderných nabíjačiek vybavená systémami, ktoré sa snažia zabrániť nežiadaným elektronickým procesom, prípadne skratom, nemusia byť vždy stopercentné. A taktiež treba brať do úvahy fakt, že nie každý má doma modernú nabíjačku.
Predovšetkým staršie či menej kvalitné adaptéry sa môžu v prípade dlhého zapojenia do elektrickej siete prehriať, čo v najhoršom prípade vedie k vzniku požiaru. Riziko to nie je obrovské, no je tam.
Najmä keď sa chystáte opustiť svoju domácnosť na dlhší čas, pre istotu vypojte zo zásuvky všetky nabíjačky. Zaberie to pár minút, čo je celkom dobrý obchod za menšie riziko, že sa vrátite do vyhoreného bytu či domu.
Rýchlejšie opotrebenie
Ako bolo spomenuté, aj keď k adaptéru nie je pripojené žiadne zariadenie, stále odoberá elektrinu, a teda pracuje. A keďže pracuje, opotrebúva sa. Poniektoré elektronické súčiastky, ako napríklad kondenzátory, degradujú rýchlejšie, keď sú neustále pripojené k elektrickej sieti.
To znamená, že nevypájaním adaptéra zo zásuvky de facto zbytočne skracujete jeho životnosť, a teda môže skôr vzniknúť potreba kúpy nového adaptéru. A ako zrejme viete, nový adaptér nie je vždy lacná záležitosť. Aj v tomto prípade sa taktiež nadmerne zaťažuje životné prostredie – adaptér sa musí vyhodiť, čo vedie k vzniku nadbytočného elektronického odpadu.
Adaptér ihneď vypájajte
Z uvedeného celkom jasne vyplýva, že nielen z finančného, ale aj bezpečnostného či ekologického hľadiska je najlepšie adaptéry vypájať zo zásuvky okamžite po tom, čo sa dokončí nabíjanie daného zariadenia. Vyvarujete sa tak vyšším faktúram za elektrinu či riziku požiaru a taktiež pomôžete planéte.
Odborníci taktiež odporúčajú investovanie do kvalitných a certifikovaných nabíjačiek. Hoci sú drahšie, ponúkajú vyššiu bezpečnosť a dlhšiu životnosť. V konečnom dôsledku sa teda celkom oplatia. Netreba taktiež zabúdať na to, že používanie nekvalitných nabíjačiek môže poškodiť zariadenia, do ktorých ich zapojíte.
Na záver odporúčajú dôkladnosť a obozretnosť. Nech už máte akúkoľvek nabíjačku, aspoň občas skontrolujte jej stav, teda či sa neprehrieva alebo nevykazuje iné známky poškodenia. Ak zistíte problém, pre istotu adaptér vypojte a vymeňte ho za nový.